facebook

Medium link

ZUS uruchamia specjalną infolinię dla personelu medycznego

ZUS uruchamia specjalną infolinię dla personelu medycznego

Wprawdzie już prawie 60 proc. zaświadczeń jest wystawiana w naszym regionie online, ale ponieważ lekarze mają niewiele czasu na uzyskanie pomocy specjalisty Zakładu w założeniu konta, ściągnięciu bezpłatnego podpisu oraz instrukcji jak wypisać zwolnienie w sieci - ZUS otwiera specjalną infolinię i otwiera wszystkie swoje placówki specjalnie dla nich.

Tematyczna infolinia dotycząca eZLA przeznaczona jest do obsługi lekarzy, asystentów medycznych
i pracodawców, którzy mają pytania związane z wystawianiem elektronicznych zwolnień lekarskich. Telefonujący dowiedzą się jak zwolnienie wystawić, jak je anulować i co zrobić, gdy pojawią się problemy związane z brakiem Internetu. Już od godziny 7 rano konsultanci pomagają także w założeniu indywidualnego konta na platformie elektronicznej ZUS, które potrzebne jest do wystawiania zwolnień w sieci oraz instruują jak ściągnąć bezpłatny certyfikat służący do podpisywania dokumentów.

- Do naszych specjalistów mogą także telefonować pacjenci, którzy muszą wysłać do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego albo po prostu chcą mieć wgląd w obieg swoich dokumentów w ZUS – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Część pacjentów, którym lekarz wystawi zwolnienie w sieci musi niestety złożyć wniosek o wypłatę gdyż np. w przypadku przedsiębiorcy lub osoby, której wygasła umowa o pracę ZUS nie wie, że nadal podlega ona ubezpieczeniu i należy jej się kontynuacja zasiłku – dodaje rzeczniczka.

Począwszy od 3 grudnia specjalna infolinia ZUS będzie czynna każdego dnia w godzinach od 6.00 do 22.00.

- Zupełnie dodatkowo ZUS otwiera dla personelu medycznego swoje placówki w sobotę 1 grudnia. Lekarzy, asystentów medycznych oraz płatników składek zapraszamy na indywidualne konsultacje dotyczące elektronicznych zwolnień – zachęca Iwona Kowalska-Matis. - Na Dolnym Śląsku, w każdym tygodniu ponad 30 tysięcy elektronicznych zwolnień trafia na komputery, co stanowi prawie 60 proc. wszystkich zwolnień. Wciąż jednak jest grupa lekarzy, którzy nie zostali jeszcze przeszkoleni i nie wiedzą jak zwolnienie poprzez Internet wystawić – mówi rzeczniczka.

Wszyscy ci lekarzy, którzy nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, będą mogli tego dnia zarejestrować profil, uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA oraz przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień.
Medycy, którzy są zainteresowani tematyką e-zwolnień, ale nie dotrą w sobotę do oddziałów ZUS, będą mogli przez cały weekend skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej. Infolinia ZUS w sobotę i niedzielę będzie czynna od 8.00 do 21.00. W tych dniach będzie obsługiwać tylko i wyłącznie sprawy związane z e-zwolnieniami.
Z kolei już od 3 grudnia Centrum Obsługi Telefonicznej w zakresie e-ZLA będzie obsługiwać klientów w wydłużonych godzinach, tj. od 6 do 22.
Zakład podkreśla, że nie tylko lekarze mogą skorzystać z wydłużonej pracy placówek i infolinii ZUS w zakresie e-zwolnień. Swój profil na PUE z dostępem do e-ZLA już w najbliższą sobotę będą mogli założyć także przedsiębiorcy.
Na pomoc pracowników mogą liczyć również ubezpieczeni, chcący się zaznajomić z nowym prawem dotyczącym wystawiania zwolnień lekarskich.

Biała sobota: 1 grudnia 2018, 9.00-13.00
Infolinia od 3 grudnia czynna od 6.00-22.00
Wydłużone godziny pracy 30 listopada (piątek) 8.00–18.00
Szkolenia dla personelu w placówkach medycznych w godz. 8.00–18.00


Centrum Obsługi Telefonicznej COT 22 560 16 00 * po połączeniu należy wybrać 0 żeby połączyć się z konsultantem COT po wybraniu zakresu rozmowy

Kontakty w sprawie szkoleń e-ZLA:
Wrocław: Joanna Małolepszy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel. 71 360 63 86
Wałbrzych: Grażyna Pilecka: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel. 74 649 73 93
Legnica: Małgorzata Walaszczyk: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel. 76 876 40 99

* koszt połączenia wg umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego

Początek strony