facebook

Medium link

Otwarty przewodnik studencki "Pomysł — Badanie — Publikacja"

Życie studenckie po godzinach — wersja medyczna

Często słyszymy w mediach o przewodnik pbpnowej nadziei lub odkryciu w medycynie - raz jest to świeżo opracowana metoda leczenia nowotworów, innym razem nadzieja dla pacjentów sparaliżowanych po wypadkach. Widzimy w telewizji wypowiadających się profesorów, doktorów habilitowanych, którzy przez długie lata pracowali nad tym, aby pomóc innym. Innym, czyli osobom im obcym. Innym, czyli potencjalnie nam wszystkim. Droga do odkrycia “nowego” w medycynie jest długa i wyboista. Czy zastanawialiśmy się kiedyś jak się zaczyna?

Na początku tej drogi stoi nikomu nie znany student, który w codzienności kierunków medycznych ma wyjątkowo mało czasu dla siebie, a jednak znajduje go trochę, aby za darmo, ku własnej satysfakcji tworzyć studencką pracę nauką. Takie studenckie badania to nic wielkiego, może jedno na milion przyniesie młodemu adeptowi sztuk medycznych sławę, a stworzenie jej zajmuje miesiące, czasem lata pracy. Kiedy koledzy idą do domu po zajęciach, ci nieliczni ambitni studenci zostają w budynkach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego lub Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, aby krok po kroku zbierać doświadczenie i wiedzę mającą w przyszłości pomóc innym. Innym, czyli potencjalnie nam wszystkim.

Grupa studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego postanowiła pomóc kolegom z uczelni medycznych w całej Polsce. W 2013 roku rozpoczęliśmy projekt Pomysł - Badanie - Publikacja, który jest przewodnikiem dla studentów kierunków medycznych pragnących rozpocząć swoją działalność naukową. Droga ku tej publikacji była również długa i wyboista, ale udało się i dlatego chcielibyśmy podzielić się z nią z Państwem.

Autorami tekstów są osoby mające duże doświadczenie i będące autorytetem w świecie nauk medycznych. Wśród nich są specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Charité - Universitätsmedizin Berlin, The University of Western Australia oraz University Hospitals of Leicester NHS Trust w Wielkiej Brytanii. Publikacja porusza między innymi tematy podstaw tworzenia pracy naukowej, czytania publikacji i ich prawidłowej interpretacji, sposobów finansowania badań, prezentacji wyników, zawiera również rozdział o podstawach biostatystyki oraz piękne eseje doświadczonych naukowców, które mogą być inspiracją nie tylko dla studentów kierunków medycznych, ale również dla każdej osoby stojącej u progu nowych przedsięwzięć.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą książką Pomysł - Badanie - Publikacja. Dostępna jest na stronie internetowej www.NaukaPoLudzku.pl w pliku pdf, aby każdy zainteresowany mógł ją pobrać na swój personalny komputer. Dostępna będzie również w Bibliotece Głównej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zachęcamy tym bardziej, że chcielibyśmy przedstawić drugie oblicze życia studenckiego po godzinach - życia, które toczy się w laboratoriach, w cichych szpitalnych oddziałach w godzinach dyżurowych, przy biurkach w studenckich pokojach, z daleka od fleszy, sławy i z nadzieją na lepsze jutro.

Marianna Rogowska
współautorka projektu

Początek strony