Dolnośląska Rada Lekarska we Wrocławiu wyraża negatywne stanowisko w sprawie zmian zaproponowanych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw w zakresie:
Stanowisko Dolnośląskiej Rady Lekarskiej z dnia 25 czerwca 2026 roku w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw
Dolnośląska Rada Lekarska we Wrocławiu wyraża negatywne stanowisko w sprawie zmian zaproponowanych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw w zakresie:
- skrócenia czasu trwania stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty o połowę oraz usunięcia z programu stażu kursów z bioetyki i prawa medycznego,
- przyznania wojewodom zbyt szerokich kompetencji dotyczących organizacji i ustalania miejsc szkolenia specjalizacyjnego w ramach rezydentury, a w trybie pozarezydenckim prowadzeniu naboru przez jednostki akredytowane (podmioty lecznicze),
- zamknięcia lekarzom rezydentom drogi do przenoszenia rezydentury między jednostkami,
- obligatoryjnego przedłużania szkolenia specjalizacyjnego o czas niewykonywania dyżurów medycznych przewidzianych w programie danej specjalizacji, ze względu na korzystanie z uprawnień rodzicielskich zgodnie z przepisami kodeksu pracy lub ze względu na stan zdrowia,
- wprowadzenia zakazu udziału, w dwóch kolejnych postępowaniach kwalifikacyjnych na specjalizację, w stosunku do zakwalifikowanego lekarza, który odmówił podjęcia pracy w narzuconym mu przez wojewodę podmiocie leczniczym,
- ograniczenia prawa lekarza do przystępowania do PES tylko do 10 kolejnych sesji egzaminacyjnych od dnia potwierdzenia zakończenia szkolenia specjalizacyjnego,
- obowiązku powtórzenia PES, mimo uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu, w przypadku, gdy lekarz nie uzyskał tytułu specjalisty w danej dziedzinie medycyny, w terminie 24 miesięcy od dnia jego złożenia,
- przywrócenia obligatoryjnej części ustnej PES,
- wprowadzenia Państwowego Egzaminu Kompetencyjnego, który będzie służył weryfikowaniu wiedzy podczas szkolenia specjalizacyjnego,
- zawieszania przez właściwą ORL prawa wykonywania zawodu w związku z niedopełnieniem obowiązku doskonalenia zawodowego w obowiązującym stanie organizacyjno-prawnym – system naliczania punktów i rozliczania według nowych zasad powinien rozpocząć się dla każdego lekarza i lekarza dentysty dopiero od nowego okresu rozliczeniowego,
- nałożenia na okręgowe rady lekarskie obowiązku potwierdzania istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kontynuowania przez lekarza dotychczasowej specjalizacji i wskazywania dziedzin, w których lekarz może odbywać szkolenie specjalizacyjne, ze względu na jednoczesny brak ustawowej procedury określającej warunki i zasady postępowania przez ORL w przedmiotowym zakresie,
- przyznania szkołom wyższym kształcącym na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, uprawnień do wydawania certyfikatów umiejętności zawodowych dla lekarzy i lekarzy dentystów, ze względu na fakt, iż w/w uczelnie zajmują się w głównej mierze kształceniem przed dyplomowym lekarzy i lekarzy dentystów,
- wprowadzenia zbyt długiego, 90-dniowego okresu od dnia wejścia w życie ustawy w odniesieniu do lekarzy, którzy wykonują zawód w oparciu o zapis art. 7 ust. 21 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (numer techniczny nadany przez Ministra Zdrowia), na poinformowanie po raz pierwszy właściwej ORL o miejscu wykonywania zawodu.
Prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej dr n. med. Wojciech Florjański
Sekretarz Dolnośląskiej Rady Lekarskiej dr n. med. Przemysław Janusz
Stanowisko Dolnośląskiej Rady Lekarskiej z dnia 25 czerwca 2026 roku w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw