Rejestracja praktyki drogą elektroniczną

Wnioski można składać drogą elektroniczną za pomocą platformy Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL – https://rpwdl.csioz.gov.pl).

Warunkiem, który musi spełnić lekarz, aby móc złożyć wniosek w wersji elektronicznej, jest posiadanie stosownego narzędzia, czyli profilu zaufanego bądź certyfikatu bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Brak podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego, oznacza brak możliwości składania wniosków w RPWDL.

  • Profil zaufany jest darmowy – wystawiany na trzy lata, a przed końcem trzyletniego okresu można go samemu odnowić. Zaufanie profilu odbyć się może w dowolnym (najbliższym dla konkretnej osoby) Urzędzie Wojewódzkim, Urzędzie Skarbowym lub oddziale ZUS, a za granicą – w konsulatach bądź 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu profil zaufany można założyć i potwierdzić online przy pomocy zewnętrznego dostawcy tożsamości, np. banku.
    Więcej informacji na stronie https://pz.gov.pl.
  • Bezpieczny podpis elektroniczny jest płatny – zazwyczaj wystawiany na rok, co roku trzeba go odnawiać i za niego płacić (ok. 300 zł w pierwszym roku, ponieważ oprócz certyfikatu kwalifikowanego należy zaopatrzyć się w zestaw do podpisu elektronicznego. W kolejnych latach odnowienie certyfikatu to ok. 120 – 160 zł rocznie). Bezpieczny podpis elektroniczny ma takie samo znaczenie prawne jak podpis własnoręczny i może być wydawany jedynie osobie fizycznej i jedynie przez kwalifikowany podmiot świadczący usługi certyfikacyjne.

Zaloguj się

Jesteś tu pierwszy raz? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?