Z okazji święta zakochanych Wydział Medyczny PWr organizuje interdyscyplinarną konferencję naukową „Miłość niejedno ma imię”. W programie wykłady ekspertów różnych dziedzin: od chemii zakochania, afrodyzjaków, anatomii miłości, psychologii po seks i sztuczną inteligencję.
Cóż wiemy o miłości?
Z okazji święta zakochanych Wydział Medyczny PWr organizuje interdyscyplinarną konferencję naukową „Miłość niejedno ma imię”. W programie wykłady ekspertów różnych dziedzin: od chemii zakochania, afrodyzjaków, anatomii miłości, psychologii po seks i sztuczną inteligencję.
Pomysłodawcą i współorganizatorem wydarzenia jest dr n. med. Michał Wróbel, urolog z Katedry Nauk Klinicznych Zabiegowych Wydziału Medycznego. – „Cóż wiemy o miłości? Nic albo prawie nic..” – dr Michał Wróbel cytuje znany utwór Skaldów, zespołu z lat 70. – Dlatego postanowiliśmy przynajmniej spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie: czym jest miłość? Jesteśmy w końcu na Politechnice, najbardziej interdyscyplinarnej uczelni we Wrocławiu, a może nawet w Polsce i nie możemy ograniczać się do definicji podręcznika psychologii, który mówi, że miłość to emocja – dodaje.
Ideą konferencji jest przedstawienie tematu miłości z różnych, nawet najbardziej odległych sobie dziedzin naukowych. Wśród wykładowców znaleźli się więc: lekarz urolog, kardiolog, endokrynolog, psychiatra, antropolog, epidemiolog, herstoryczka i queerstoryczka, informatyk oraz ojciec franciszkanin.
– Odpowiemy na pytanie, czym jest miłość znacznie szerzej, z różnych punktów widzenia – zapowiada dr Wróbel. – To nie tylko zakochanie i seks. Języki klasyczne miały kilka określeń na „miłość” – amor, agape, caritas. A przecież jest jeszcze miłość rodziców do dzieci, miłość braterska i siostrzana, miłość platoniczna, czy też do wszelkiego stworzenia i w końcu miłość do ojczyzny.
W komitecie naukowym konferencji są m.in. prof. Joanna Rymaszewska, prof. Joanna Bladowska, dr hab. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, prof. Sławomir Kozieł, dr Zenona Jabłońska, dr Michał Wróbel i dr Tomasz Tomkalski z Wydziału Medycznego PWr, a także prof. Przemysław Kazienko z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapraszamy całą społeczność Politechniki, wszystkich zainteresowanych miłością.
Data: 14.02.25, godz. 12:00 – 17:00
Miejsce: sala konferencyjna w budynku D-20, ul. Janiszewskiego 8 (kampus PWr)
Program interdyscyplinarnej konferencji naukowej
„Miłość niejedno ma imię”
Sesja I
- Wstęp: „Miłość niejedno ma imię” – dr n. med. Michał Wróbel
- „Miłość do wszelkiego stworzenia” – o. Jan Maria Szewek OFMconv, Kraków
- „Pierwszy znak, gdy serce drgnie: czy emocje wpływają na pracę serca?” – dr hab. Dariusz Jagielski, prof. uczelni
- „Miłość jest poważną chorobą psychiczną. (Platon)” – prof. Joanna Rymaszewska
- „Gdzie mieszka miłość? Anatomia emocji” – prof. Sławomir Kozieł
- „Motyle w brzuchu czy po prostu chemia? O endorfinach i endokrynologii miłości”
– dr n. med. Tomasz Tomkalski
Sesja II
- „Niebezpieczeństwa miłości – spojrzenie dermatologa-wenerologa” – dr hab. Iwona Chlebicka, prof. uczelni
- „Seks. Czy to bezpieczne?” – dr n. med. Ireneusz Skawina (Sanepid)
- „Miłość to miłość” – Ewa Pluta, Muzeum Miejskie Wrocławia
- „Przez żołądek do serca” – prof. dr inż. Marzena Styczyńska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- „Blue Lady – od hiszpańskiej muchy po viagrę” – dr n. med. Michał Wróbel
- „Czy komputery mogą kochać?” prof. Przemysław Kazienko, Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr
- Podsumowanie.
dr n. med. Michał Wróbel – specjalista urolog, FEBU. Na co dzień pracuje na Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala im. Marciniaka oraz w szpitalu EMC we Wrocławiu. Na Wydziale Medycznym prowadzi zajęcia z anatomii prawidłowej i klinicznej. Autor i współautor 79 artykułów naukowych oraz rozdziałów w książkach. Członek Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU) oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU).
aczm