W siedzibie DIL przy al. Matejki 6, w dniach 20 i 21 listopada 2024 r., odbyła się ogólnopolska konferencja naukowej pt.: „Kobiety i medycyna”.
Konferencja KOBIETY I MEDYCYNA
W siedzibie DIL przy al. Matejki 6, w dniach 20 i 21 listopada 2024 r., odbyła się ogólnopolska konferencja naukowej pt.: „Kobiety i medycyna”. To piąte już spotkanie zorganizowane przez Dolnośląską Izbę Lekarską i Uniwersytet Wrocławski z cyklu „Lekarz jako autor i bohater literacki”. Na czele komitetu naukowego i organizacyjnego, podobnie jak w ubiegłych latach, stanęli: prof. Edward Białek i dr Dariusz Lewera. Wygłoszono ponad 50 referatów. Reprezentowane były placówki naukowe, samorządowe, towarzystwa: wspomniany już Uniwersytet Wrocławski (Wydział Filologiczny), Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego z Poznania (Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych, Katedra i Zakład Historii i Filozofii Nauk Medycznych), Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych), Uniwersytet Jagielloński (Collegium Medicum, Katedra Historii Medycyny), Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Neofilologii), Wyższa Szkoła Medyczna w Kłodzku, Dolnośląska Izba Lekarska (Ośrodek Pamięci i Dokumentacji Historycznej), Komisja Kształcenia Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, Stowarzyszenie Lekarzy Dolnośląskich, Śląska Izba Lekarska (Ośrodek Dokumentacji Historycznej), Dolnośląska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, Komisja Historyczna Wojskowej Izby Lekarskiej, Komisja Historii i Filozofii Medycyny Wydziału IV Nauk Medycznych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W imieniu Dolnośląskiej Izby Lekarskiej konferencję otworzył przewodniczący Komisji Kształcenia Dolnośląskiej Rady Lekarskiej dr hab. n. med. prof. PWr. Andrzej Wojnar. Następnie prelegenci: historycy medycyny, literaturoznawcy, filmoznawcy i przedstawiciele innych profesji przedstawili wyniki swoich badań dotyczących wkładu lekarek, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutek i innych kobiet w historię i rozwój medycyny. Przy okazji pokazali historię heroicznej niekiedy walki kobiet o podmiotowość w medycznym życiu zawodowym.
Imprezie towarzyszyła wystawa malarska Mai Gołębiowskiej, stoisko z książkami wydawnictwa DIL i punkt informacyjny dealera VW. Profesor Białek zadbał, by uczestnicy konferencji mogli odebrać autorskie egzemplarze książek z już wydrukowanymi wynikami swoich badań.
Na zakończenie obrad, w imieniu organizatorów, za udział i interesujące wykłady podziękowała dr hab. n. med. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska (Ośrodek Pamięci i Dokumentacji Historycznej DIL), która zaprosiła na następną konferencję z tego cyklu. „Medycyna i dziecko” to zapowiadany wstępnie temat przyszłorocznej konferencji.
Fot. z archiwum DIL
.