Konferencja Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich” we Wrocławiu pt.: „Prawne i etyczne aspekty prowadzenia eksperymentów medycznych”
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w konferencji „Prawne i etyczne aspekty prowadzenia eksperymentów medycznych”, organizowanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (dalej UMW) pod przewodnictwem Kierownika Naukowego dr. hab. Tomasza Jurka, prof. uczelni, Kierownika Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu we współpracy z Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Dolnośląską Izbą Lekarską, która odbędzie się w dniu 7 czerwca 2024 r. w sali im. L. Kuczyńskiego – W1, na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (ul. Borowska 211, Wrocław).
W ramach konferencji przyznane będą 4 punkty edukacyjne.
Ponadto za udział w konferencji będzie przyznawana Odznaka Plus w systemie Open Badges.
Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (2021), nowa ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi (2023) i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej (2023) to akty prawne, które w ciągu ostatnich lat zmieniły realia funkcjonowania Komisji Bioetycznych. Były one niezbędne – zmieniają prawo krajowe i dostosowują je do współczesnych norm bioetycznych poszerzających zakres ochrony autonomii człowieka.
Nowe rozwiązania formalne, zmiana sposobu myślenia, spełnienie nowych kryteriów eksperymentów medycznych to wyzwanie nie tylko dla członków komisji ale przede wszystkim dla badaczy oraz przedstawicieli zawodów związanych z medycyną. Konferencja ma odpowiedzieć na wiele pytań nurtujących środowisko, skłonić do dyskusji, pozwolić na wymianę poglądów. Potrzeba takich spotkań jest olbrzymia – wypływa ona z konieczności znalezienia wspólnej drogi, którą powinni kroczyć przedstawiciele świata medycyny, prawa i bioetyki.
Adresatami wydarzenia są przedstawiciele środowiska medycznego jak i prawniczego m.in.: członkowie komisji bioetycznych, członkowie Odwoławczej Komisji Bioetycznej, pracownicy uczelni, kadra medyczna, specjaliści z dziedziny prawa, doktoranci, studenci uczelni medycznych oraz studenci wydziałów prawa uczelni wyższych, a także wszystkie osoby, które interesują się niniejszą tematyką bądź związani są z nią w pracy zawodowej.
Podczas konferencji zaplanowane zostały dyskusje panelowe i wspólna debata odnośnie etycznych i prawnych aspektów wykorzystania ludzkiego materiału biologicznego do celów naukowych.
Planowana przez UMW konferencja będzie wydarzeniem dla środowiska medycznego jak i prawniczego niezwykle istotnym. W trakcie konferencji oraz podczas wspólnej debaty omawiane będą kwestie codziennych problemów z jakimi spotykają się Komisje Bioetyczne.
Tematyka konferencji dotyczyć będzie kwestii, które łączą się z najważniejszym ogniwem eksperymentów medycznych, a mianowicie uczestnikiem. Omawiane będą kwestie m.in. obowiązku informacyjnego wobec uczestnika, czy też jego zgody na uczestnictwo w eksperymencie medycznym. Dodatkowo poruszana będzie kwestia tajemnicy oraz ochrony prywatności w eksperymentach medycznych.
Do zobaczenia we Wrocławiu.
Link do konferencji: https://konferencje.umw.edu.pl/eksperymentymedyczne/o-konferencji/