Laurka dla Mamy
Laurka dla Mamy
Prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej dr n. med. Paweł Wróblewski, wspólnie z Wojewodą Dolnośląskim, objął honorowym patronatem wojewódzki program edukacyjny dla przedszkoli pod tytułem „Laurka dla Mamy – Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy”.
To inicjatywa profilaktyczna Wojewódzkiej i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych województwa dolnośląskiego, Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Program przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych w zakresie podstawowej wiedzy o zdrowiu oraz rodziców, kadry pedagogicznej i personelu administracyjnego przedszkoli w zakresie wiedzy i profilaktyki raka szyjki macicy, a także innych HPV-zależnych nowotworów.
Konferencja inaugurująca wojewódzki program edukacyjny odbyła się w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej 5 kwietnia 2024 r. Uczestniczyli w niej przedstawiciele głównych organizatorów, patroni honorowi, a także dyrektorzy i nauczyciele wychowania przedszkolnego z wrocławskich przedszkoli.
W przedszkolach na Dolnym Śląsku od 20210 roku była realizowana akcja profilaktyczna z okazji Dnia Matki pod hasłem „Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy”, która promowała systematyczny udział kobiet w badaniach cytologicznych. Mamy przedszkolaków otrzymywały okolicznościową laurkę pokolorowaną przez dzieci, która na odwrocie zawierała zaproszenie na badanie cytologiczne, a także informację, jak z niego skorzystać. W 2023 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu przygotowała i z powodzeniem zrealizowała pilotażową edycję programu, poszerzając działanie o scenariusz zajęć edukacyjnych z dziećmi i działania informacyjno-edukacyjne, kierowane do personelu przedszkoli.
Bardzo pozytywne doświadczenia pilotażu zachęciły organizatorów do poszerzenia oferty edukacyjnej w obszarze zdrowia. Przygotowano dwa scenariusze zajęć z dziećmi. Wprowadzają one między innymi pojęcie „profilaktyka”. W ciągu całego życia każdy powinien wykonywać badania profilaktyczne, zaplanowane w zależności od wieku i płci. Mamy wpływ na własne zdrowie, a dbając o nie dajemy wyraz troski również o naszych najbliższych. Drugim ważnym elementem programu jest komunikat dla rodziców – szczególnie mam przedszkolaków: regularnie zgłaszaj się na badanie cytologiczne. Doskonałą okazją do zaproszenia kobiet na cytologię jest Dzień Matki, czy Dzień Rodziny. W bardzo wielu przedszkolach są organizowane imprezy z tej okazji, gromadzące liczną grupę pań, które otrzymają pokolorowane przez dzieci laurki z informacjami o badaniu cytologicznym. Kadra pedagogiczna i personel administracyjny przedszkoli to środowisko zawodowe w przeważającej większości reprezentowane przez kobiety. Przygotowana dla nich prezentacja i list intencyjny podkreślają wagę cytologii, mammografii i szczepień ochronnych przeciwko HPV w utrzymaniu zdrowia przez długie lata życia.
W województwie dolnośląskim do realizacji programu w 2024 r. zaproszono 856 przedszkoli. Prawie 88 000 kobiet otrzyma na Dzień Matki laurkę z zaproszeniem na cytologię, ich dzieci dowiedzą się jak dbać o zdrowie już od najmłodszych lat.
Rak szyjki macicy jest wśród nowotworów złośliwych jednym z najbardziej podatnych na profilaktykę. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków, dlatego tak ważna jest regularna cytologia. Niestety, ciągle zgłaszalność pań na cytologię – proste, bezbolesne i szybkie badanie profilaktyczne – jest bardzo niska. Średnio z cytologii w Polsce skorzystało 11,34 % kobiet uprawnionych do badania, w województwie dolnośląskim – 13,09% (stan na 1 maja 2024 r. ‒ https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/dane-o-realizacji-programow/ )
Działanie, któremu patronuje wojewoda dolnośląski i prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, ma na celu motywowanie kobiet do aktywnego i systematycznego udziału w badaniach profilaktycznych – wykonywania cytologii, a także popularyzowanie profilaktyki pierwszorzędowej raka szyjki macicy i innych nowotworów HPV-zależnych – finansowane z budżetu państwa, bezpłatne szczepienia przeciw HPV wśród nastolatków.
Jolanta Berdzik
Kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia