Regulamin Komisji Bioetycznej
Wersja do druku
Preambuła
Wszelkie badania naukowe z udziałem ludzi powinny być prowadzone zgodnie z podstawowymi zasadami etycznymi: zasadą szacunku dla osoby, zasadą dobroczynności i zasadą sprawiedliwości oraz nie szkodzenia uczestnikom.
Obowiązkiem lekarza przeprowadzającego eksperyment medyczny jest ochrona życia, zdrowia, prywatności i godności uczestników.
Eksperyment medyczny przeprowadza się pamiętając, że dobro pacjenta jest nadrzędne w stosunku do interesu nauki lub społeczeństwa. Winien on być przeprowadzony zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Klinicznej.
Rozdział I. Przepisy ogólne.
§ 1.
- Komisja Bioetyczna Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, zwana dalej „Komisją”, jest powoływana w drodze uchwały przez Dolnośląską Radę Lekarską, zwaną dalej „Radą”.
- Komisja może prowadzić działalność przewidzianą w ustawie z 9 marca 2023r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. 2023r. poz. 605), po uzyskaniu, zgodnie z art. 18 tej Ustawy, wpisu na listę komisji bioetycznych prowadzonej przez Naczelną Komisję Bioetyczną.
§ 2.
Komisja działa na podstawie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawy Prawo farmaceutyczne, ustawy z 9 marca 2023r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi, Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 stycznia 2023 r. w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej (Dz.U. 2023 poz. 218), Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie Dobrej Praktyki Klinicznej (Dz.U.2012.489). Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz uchylenia dyrektywy 2001/20/WE (Dz.U.UE.L.2014.158.1), uchwały Rady powołującej Komisję, niniejszego regulaminu, zwanego dalej „regulaminem” oraz innych przepisów prawa.
§ 3.
- Komisja liczy od 11 do 15 członków wybieranych przez Radę.
- Szczegółowy skład Komisji winien odpowiadać wymaganiom określonym w ustawie z 9 marca 2023r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 stycznia 2023 r. w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej (Dz.U. 2023 poz. 218) oraz w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 stycznia 2023 r. w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej (Dz.U. 2023 poz. 218).
- Członkowie Komisji mają obowiązek uczestniczenia co najmniej raz w roku w szkoleniach organizowanych przez Komisję, Dolnośląską Izbę Lekarską lub Naczelną Komisję Bioetyczną.
§ 4.
Członek Komisji może zostać odwołany przez Radę przed upływem kadencji na jego wniosek lub na wniosek Komisji, gdy nie uczestniczy on aktywnie w jej pracach.
§ 5.
W razie zmniejszenia się składu Komisji, Rada dokonuje jej uzupełnienia z urzędu lub na wniosek przewodniczącego Komisji.
Mandat nowego członka wygasa wraz z upływem kadencji Komisji.
§ 6.
Kadencja Komisji trwa 3 lata.
§ 7.
Członkowie Komisji pełnią swoje obowiązki do czasu powołania nowej Komisji.
§ 8.
Siedzibą Komisji jest siedziba Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.
Rozdział II. Tryb pracy Komisji.
§ 9.
- Pierwsze posiedzenie Komisji zwołuje przedstawiciel Rady i przewodniczy mu do czasu wyboru przewodniczącego Komisji. Przedstawicielowi temu nie przysługuje prawo głosu w zakresie spraw objętych zadaniami Komisji.
- Komisja na pierwszym posiedzeniu, wybiera ze swego grona przewodniczącego, będącego lekarzem, i zastępcę przewodniczącego, nie będącego lekarzem.
- Wybory osób, na każdą funkcję wymienioną w ust. 2 oddzielnie, odbywają się w głosowaniu tajnym.
- Ilość zgłaszanych kandydatów jest nieograniczona. Zgłaszający, lub każdy inny członek komisji może wypowiedzieć się co do zgłoszonych kandydatur.
- Prowadzący posiedzenie przed głosowaniem, może sam przedstawić kandydatów oraz umożliwić im krótkie wystąpienia.
- Za wybraną uważa się osobę, którą uzyskała poparcie bezwzględnej większości osób uczestniczących w wyborze.
- Jeśli głosowanie nie doprowadziło do wyboru zgodnie z ust. 6, do dalszego głosowania przechodzą dwaj kandydaci, na których oddano największą ilość głosów.
- W drugiej turze głosowania wybór kandydata następuje zwykłą większością głosów.
- W wypadku nie dokonania wyboru w drugiej turze głosowania, wybory są powtarzane na następnym posiedzeniu Komisji.
- Przepisy niniejszego paragrafu mają odpowiednie zastosowanie w wypadku wyborów w trakcie kadencji.
- Do odwołania osób wymienionych w ust. 2 stosuje się przepisy ust. 3 i 6 niniejszego paragrafu.
§ 10.
Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący, a w jego zastępstwie – zastępca przewodniczącego, w terminach umożliwiających przygotowanie dokumentacji
i udział w pracach Komisji jak największej ilości jej członków, zapewniając jednocześnie rozpoznanie wniosków bez zbędnej zwłoki.
§ 11.
- Przewodniczący Komisji, a w jego zastępstwie – zastępca przewodniczącego, organizuje pracę Komisji, przewodniczy jej obradom, rozstrzyga wątpliwości proceduralne oraz reprezentuje Komisję na zewnątrz.
- Przewodniczący Komisji, a w jego zastępstwie – zastępca przewodniczącego, załatwia sprawy nie wymagające uchwały Komisji. Przewodniczący przedstawia te sprawy na najbliższym posiedzeniu Komisji. Komisja może w każdym czasie podjąć stosowna uchwałę.
§ 12.
- Uchwały Komisji są podejmowane przy obecności ponad połowy składu Komisji, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy oraz co najmniej dwóch członków nie będących lekarzami.
- Uchwały przyjmowane są zwykłą większością głosów.
§ 13.
Każdy członek Komisji w głosowaniu podejmuje w najlepszej wierze, wolną od wszelkich nacisków, własną, suwerenną decyzję.
§ 14.
- Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który zawiera co najmniej: datę i miejsce jego sporządzenia, porządek obrad, listę obecności stanowiącą załącznik do protokołu, wymienienie uchwał podjętych na posiedzeniu, podpisy przewodniczącego i protokolanta. Protokół może zawierać także inne treści. Uchwały zawierające opinie w sprawach będących przedmiotem obrad Komisji stanowią załącznik do protokołu.
- Posiedzenia Komisji lub zespołu opiniującego mogą się odbywać on-line, pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków technicznych i gwarancji zachowania poufności, wynikających z obowiązujących przepisów.
§ 15.
- Dokumentacja Komisji i postępowanie w sprawie wyrażenia opinii w sprawie składanych wniosków są poufne. Dokumentacja taka może być udostępniana tylko członkom Komisji i powołanym ekspertom.
- Komisja przechowuje swoją dokumentację w warunkach zachowania poufności. Dostęp do niej, uniemożliwiający dostęp osób trzecich, mają wyłącznie członkowie Komisji i powołani eksperci oraz pracownicy Sekretariatu Komisji, po uzyskaniu od nich oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za naruszenie tajemnicy służbowej, o zachowaniu w poufności wiedzy uzyskanej w związku i przy okazji wykonywanych czynności.
- Pozostała dokumentacja Komisji jest jawna.
§ 16.
- Obsługę administracyjną działalności Komisji, w tym prowadzenie protokołu z posiedzeń, zapewnia, zgodnie z potrzebami Komisji, Dyrektor Biura Dolnośląskiej Izby Lekarskiej poprzez Sekretariat Komisji. Dokumentacja Komisji, o której mowa w § 12 ust. 1, jest przechowywana w sposób zapewniający zachowanie poufności.
- Pracowników Sekretariatu Komisji zatrudnia Dolnośląska Izba Lekarska, a nadzoruje Dyrektor Biura Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.
- Do obowiązków pracowników Sekretariatu Komisji należy przede wszystkim:
a) stała obsługa biurowa Komisji, w tym przygotowanie projektów dokumentów Komisji oraz ich archiwizacja,
b) przyjmowanie, rejestrowanie wpływających wniosków, wstępne ich badanie pod względem formalnym oraz informowanie o wpływie wniosków i ich treści Przewodniczącego Komisji,
c) gromadzenie i prowadzenie dokumentacji dotyczącej oceny badania oraz dbałość o zachowanie poufności tej dokumentacji,
d) prowadzenie protokołów posiedzeń Komisji,
e) archiwizacja dokumentacji Komisji,
f) wykonywanie poleceń służbowych Przewodniczącego lub Zastępcy Przewodniczącego Komisji.
Rozdział III. Postępowanie w sprawie o wyrażenie opinii przez Komisję
§17
Komisja dokonuje oceny etycznej badania klinicznego w przypadku wyznaczenia jej do tej oceny przez Przewodniczącego Naczelnej Komisji Bioetycznej, w trybie art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z 9 marca 2023r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. 2023r. poz. 605).
§18.
- Przewodniczący Komisji, w celu realizacji zadań, o których mowa w §17, wyznacza spośród jej członków zespół liczący od 5 do 7 osób, zwany dalej „zespołem opiniującym”, oraz przewodniczącego tego zespołu.
- W skład zespołu opiniującego wchodzi co najmniej:
- 1 członek spełniający wymagania określone w art. 15 ust. 3 pkt 1 ustawy z 9 marca 2023r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. 2023r. poz. 605);
- 1 członek spełniający wymagania określone w art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy z 9 marca 2023r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. 2023r. poz. 605);
- 1 członek spełniający wymagania określone w art. 15 ust. 3 pkt 3. 3. ustawy z 9 marca 2023r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. 2023r. poz. 605).
- W przypadku gdy w skład zespołu opiniującego nie wchodzi przedstawiciel:
- potencjalnych uczestników badania klinicznego,
- pacjentów będących dorosłymi osobami niezdolnymi do samodzielnego wyrażenia świadomej zgody na udział w badaniu klinicznym, w przypadku badania klinicznego z udziałem pacjentów z chorobą przewlekłą uniemożliwiającą samodzielne wyrażenie takiej zgody,
- pacjentów innych niż określeni w pkt 2,
- organizacji pacjentów wpisanych do wykazu organizacji pacjentów, o którym mowa w art. 55a ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
– przewodniczący zespołu opiniującego zasięga opinii co najmniej jednego z przedstawicieli, o których mowa w pkt 1–4, wyznaczając jej zakres i termin wydania.
- W przypadku gdy w skład zespołu opiniującego sporządzającego ocenę etyczną badania klinicznego prowadzonego z udziałem:
- małoletniego – nie wchodzi lekarz specjalista w dziedzinie, której dotyczy badanie kliniczne, mającej wspólny moduł podstawowy w zakresie pediatrii,
- osób niezdolnych do samodzielnego wyrażenia świadomej zgody na udział w badaniu klinicznym – nie wchodzi lekarz specjalista z dziedziny medycyny, której dotyczy badanie kliniczne
– przewodniczący zespołu opiniującego zasięga opinii eksperta w dziedzinie, której dotyczy badanie kliniczne, wyznaczając jej zakres i termin wydania.
- Przewodniczący zespołu opiniującego może zasięgnąć opinii eksperta w dziedzinie, której dotyczy badanie kliniczne, w przypadku złożonej problematyki objętej wnioskiem, wyznaczając jej zakres i termin wydania.
- Koszty sporządzenia opinii, o których mowa w ust. 3–5, pokrywa Komisja.
§19
Do zadań zespołu opiniującego Komisji należy:
- sporządzanie oceny etycznej badania klinicznego, objętego wnioskiem o wydanie pozwolenia na badanie kliniczne, uwzględniającej aspekty ujęte w części I sprawozdania z oceny wniosku o pozwolenie na badanie kliniczne, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. a, b oraz e rozporządzenia 536/2014, oraz aspekty ujęte w części II sprawozdania z oceny wniosku o pozwolenie na badanie kliniczne, o których mowa w art. 7 ust. 1 lit. a–c, e, f oraz h rozporządzenia 536/2014, wraz ze szczegółowym merytorycznym uzasadnieniem w przypadku negatywnej oceny;
- sporządzanie oceny etycznej istotnej zmiany badania klinicznego, objętej wnioskiem o wydanie pozwolenia na istotną zmianę badania klinicznego, uwzględniającej aspekty ujęte w części I i II sprawozdania z oceny wniosku o pozwolenie na badanie kliniczne na użytek wniosku o wydanie pozwolenia na istotną zmianę badania klinicznego, w zakresach wskazanych w pkt 1, wraz ze szczegółowym merytorycznym uzasadnieniem w przypadku negatywnej oceny; 3) współpraca z Komisją w zakresie oceny etycznej badania klinicznego.
Rozdział IV. Postanowienia różne i końcowe.
§ 20.
W sprawach nie objętych przepisami ustawy z 9 marca 2023r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. 2023r. poz. 605), Komisja wydaje opinie w pełnym składzie, w głosowaniu tajnym.
Komisja może wyrażać również opinie w sprawach aktualnych problemów bioetyki. Komisja może podjąć w tej sprawie uchwałę.
§ 21
Za czynności dokonywane w Komisji i na jej rzecz członkowie otrzymują zwrot utraconych zarobków zgodnie z uchwałą Dolnośląskiej Rady Lekarskiej.
§ 22
Czynności Komisji są płatne. Przedmiot opłat oraz ich wysokość w sprawach objętych ustawą z 9 marca 2023r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. 2023r. poz. 605) jest uregulowana w tej Ustawie. W innych sprawach opłaty są ustalane przez Radę.
§ 23
Zmiany regulaminu, wymagają uchwały Komisji przyjętej w obecności co najmniej czterech piątych składu jej członków.
§ 24
Komisja przedstawia regulamin Radzie do wiadomości.
§ 25
Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia uchwały o jego uchwaleniu.
§ 26
W sprawach nie objętych zakresem niniejszego regulaminu stosuje się regulamin dotychczasowy, wraz z załącznikami.