Jakub Třnka – przewodniczący Komisji Etyki DRL

Sprawozdanie Komisji Etyki za rok 2023

Komisja Etyki działa zgodnie z przepisami Ustawy o izbach lekarskich z dnia 2 grudnia 2009 r. (tekst jednolity Dz.U. 2021 poz. 1342) Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r (tekst jednolity Dz.U. 2022 poz. 1731 ze zmianami) oraz zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej. Zadaniem Komisji Etyki jest sprawowanie pieczy i nadzoru nad należytym oraz sumiennym wykonywaniem zawodu lekarza. Głównym obszarem jej działań są sprawy indywidualnych skarg pacjentów na konkretnych lekarzy oraz skarg lekarzy na lekarzy w kontekście naruszenia zasad etyki lekarskiej w przestrzeni działalności zawodowej.

W okresie 01.01.2023 r. – 31.12.2023 r. Komisja Etyki DRL pracowała pod przewodnictwem dr. n. med. Jakuba Trnki, a jej członkami byli: lek. Aleksander Błaszczyk, lek. Ryszard Jadach, prof. dr hab. n. med. Michał Jeleń, dr n. med. Urszula Kanaffa-Kilijańska, lek. Bożena Kaniak, dr n. med. Marta Pilak, lek. dent. Barbara Polek, dr n. med. Robert Susło, dr hab. n. med. Andrzej Wojnar, prof. PWr, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Wronecki oraz dr n. med. Franciszek Zawiślak.

W roku 2023 Komisja Etyki DRL odbyła 10 posiedzeń, w trakcie których zajmowała się m.in. postępowaniami wyjaśniającymi w sprawach konfliktów pomiędzy lekarzami w miejscu pracy oraz w sprawie naruszenia Kodeksu Etyki Lekarskiej, z podejrzeniem nieetycznego zachowania lekarza wobec pacjenta. Na posiedzenia Komisja zapraszała strony konfliktu w celu zapoznania się z ich wyjaśnieniami, współpracowała z OROZ oraz OSL, zasięgała również informacji w Prokuraturze Rejonowej.

Ponadto rozpatrywano pismo lekarza z prośbą o wydanie opinii w sprawie publicznych wypowiedzi lekarzy oraz z prośbą o podanie m.in. definicji aktualnego stanu wiedzy medycznej. W sprawie tej Komisja wystosowała pisemną odpowiedź, w której podkreśliła, że Komisja Etyki oraz okręgowe izby lekarskie nie są organem kompetentnym do rozpatrywania poruszanych w piśmie zagadnień i zaproponowała zwrócenie się do odpowiednich towarzystw naukowych oraz powiązanych z nimi instytutów naukowych, ustalających standardy w nauce.
Analizowano również pismo lekarza z prośbą o opinię na temat proponowanych przez niego zmian w KEL i Ustawie o Izbach Lekarskich, na przykładzie sprawy zaniedbań lekarzy sprawujących opiekę nad pensjonariuszami prywatnego domu opieki w Krakowie. Po przeprowadzonej dyskusji Komisja Etyki DRL podjęła decyzję o niezajmowaniu stanowiska w tej sprawie i zaproponowała jej przekierowanie do właściwej Komisji w Krakowie.

Głównym tematem czterech ostatnich posiedzeń w omawianym okresie sprawozdawczym stała się nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej. W związku z toczącymi się pracami nasza Komisja podjęła działania jak niżej:

  • wystosowano pismo do przewodniczących Komisji Etyki Okręgowych Izb Lekarskich
    z zaproszeniem do rozważań i dyskusji na postawione w treści pisma pytania, związane
    z nowelizacją KEL,
  • do udziału w posiedzeniu 20 września 2023 r., rozpoczynającym gorącą dyskusję nad
    nowelizacją KEL, Komisja zaprosiła lek. Ryszarda Kępę, wiceprezesa Dolnośląskiej Rady Lekarskiej,
  • w dniach 6-8 października 2023 r. przedstawiciele Komisji Etyki DRL wzięli udział w organizowanej w Gdańsku konferencji ‒ „Rozmowy o etyce – Kodeks Etyki Lekarskiej reklama, psychiatria”. W skład naszej delegacji weszli: lek. Bożena Kaniak, dr n. med. Urszula Kanaffa-Kilijańska, lek. Aleksander Błaszczyk oraz dr hab. n. med. Andrzej Wojnar, prof. PWr. Towarzyszył im lek. Ryszard Kępa, delegat DIL na Krajowy Zjazd Lekarzy.
    Organizatorem konferencji była Komisja Etyki Lekarskiej NRL przy współpracy z OIL w Gdańsku oraz Śląską Izbą Lekarską. Jednym z głównych celów konferencji stała się debata nad nowelizacją KEL (szczególnie w temacie telemedycyny oraz reklamy w zawodach lekarza i lekarza dentysty) oraz zawiązanie współpracy z komisjami OIL,
  • zaopiniowano propozycje nowelizacji 20 art. Kodeksu Etyki Lekarskiej, przedstawionych
    przez Komisję Etyki Lekarskiej NRL na stronach internetowych NIL. Wyniki podjętych dyskusji zostały przekazane przewodniczącemu Komisji Etyki NRL,
  • wystosowano pięć pism do przewodniczącego Komisji Etyki Lekarskiej NRL dr. n. med.
    Artura de Rosiera (1 pismo ze stanowiskiem KE DRL w sprawie nowelizacji KEL, 1 pismo z prośbą o udzielenie informacji w sprawie prowadzonych prac nad nowelizacją KEL, 3 pisma związane z pracą i szczegółowymi wynikami przeprowadzonych przez Komisję Etyki DRL dyskusji nad wskazanymi do nowelizacji art. KEL),
  • przeprowadzono dyskusję nad pismami otrzymanymi od przewodniczącego Komisji Etyki
    Opolskiej Izby Lekarskiej oraz od przewodniczącego Komisji Etyki Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej (tematyka obu pism powiązana była z nowelizacją KEL).

W roku sprawozdawczym 2023 nie przekazano żadnej sprawy do rozstrzygnięcia przez Okręgowy Sąd Lekarski DIL. Natomiast Komisja Etyki DRL udzieliła odpowiedzi na osiem pism prokuratury oraz sądu w sprawie możliwości wydania opinii biegłych sądowych.

W czasie tej kadencji przewodniczący Komisji Etyki DRL, który pełni również funkcję Mediatora DIL, przeprowadził udane postępowanie mediacyjne zlecone przez Okręgowy Sąd Lekarski DIL.

Zaloguj się

Jesteś tu pierwszy raz? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?