Sprawozdanie Komisji Etyki za rok 2024
W omawianym okresie sprawozdawczym Komisja Etyki Dolnośląskiej Rady Lekarskiej odbyła 9 posiedzeń realizując powierzone jej zadania zgodnie z przepisami Ustawy o izbach lekarskich z dnia 2 grudnia 2009 roku (tekst jednolity Dz.U. 2021 poz. 1342), Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 roku (tekst jednolity Dz.U. 2022 poz. 1731 ze zmianami) oraz zgodnie z Kodeksem etyki lekarskiej.
Działaniami Komisji Etyki DRL kierował przewodniczący dr n. med. Jakub Trnka we współpracy z jej członkami: lek. Aleksandrem Błaszczykem, lek. Ryszardem Jadachem, prof. dr hab. n. med. Michałem Jeleniem, dr n. med. Urszulą Kanaffą-Kilijańską (sekretarz), lek. Bożeną Kaniak (zastępcą przewodniczącego), dr n. med. Martą Pilak, lek. dent. Barbarą Polek, dr n. med. Robertem Susło, dr hab. n. med. Andrzejem Wojnarem, prof. PWr (zastępcą przewodniczącego), prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Wroneckim oraz dr n. med. Franciszkiem Zawiślakiem. W przypadku pięciu posiedzeń przewodniczący Komisji Etyki DRL przekazał ich prowadzenie swoim zastępcom: lek. Bożenie Kaniak (1 posiedzenie) i dr. hab. n. med. Andrzejowi Wojnarowi prof. PWr (4 posiedzenia).
W roku 2024 Komisja Etyki DRL przeprowadziła postępowania wyjaśniające w 3 sprawach skarg złożonych przez pacjenta na lekarza. W przypadku dwóch z nich pacjenci byli lekarzami. Jedną z rozpatrywanych spraw według właściwości przekazano do rozstrzygnięcia przez Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej DIL. Jedna została zamknięta wobec niespodziewanej śmierci skarżącego, z przyczyn nie związanych z problematyką złożonej skargi. W sprawie jednej skargi pacjenta-lekarza na lekarza postępowanie wyjaśniające kontynuowane będzie w roku 2025. Ponadto w roku sprawozdawczym 2024 Komisja Etyki DRL udzieliła odmownej odpowiedzi na dwa pisma Prokuratury/Sądu w sprawie możliwości wydania opinii biegłych sądowych.
Tematyka rozpatrywanych przez komisję skarg związana była z podejmowanymi przez lekarzy działaniami naruszającymi zasady Kodeksu etyki lekarskiej, z podejrzeniem nieetycznego zachowania lekarza wobec pacjenta i jegorodziny oraz z podejrzeniem zaniedbań lekarza w procesach leczenia. W toku tych postępowań komisja zapraszała na posiedzenia strony konfliktu w celu zapoznania się z ich wyjaśnieniami oraz współpracowała z OROZ DIL.
Jednak jednym z najważniejszych tematów roku 2024, nad którym debatowała Komisja Etyki DRL, była nowelizacja Kodeksu etyki lekarskiej. W odpowiedzi na prośbę przewodniczącego Komisji Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej zaopiniowane zostały propozycje nowelizacji dla 20 art. KEL oraz 14 komentarzy do art. KEL. Następnie komisja zapoznawała się z wprowadzonymi do projektu nowelizacji KEL zmianami, uwzględniającymi uwagi z przeprowadzonych przez KEL NRL konsultacji społecznych. Realizując powyższe zadania wielokrotnie podejmowano korespondencję z dr. n. med. Arturem de Rosier.
Ponadto komisja omawiała 1 pismo autorstwa mecenesa z OIL w Toruniu i 3 pisma lekarzy związanych z OIL w Katowicach, Poznaniu i Toruniu, w których przedstawione zostały osobiste uwagi autorów pism do projektu nowelizacji KEL. Pisma te nie wymagały odpowiedzi, jednak poszerzały zakres podejmowanych przez komisję dyskusji w tematyce nowelizacji KEL, w których pojawiały się różne poglądy ujawniające zarówno zwolenników zmian, jak też będących w większości tradycjonalistów, widzących rozwiązanie problemów raczej w komentarzach do Kodeksu, przy zachowaniu tradycyjnego, niezmienionego tekstu większości artykułów.
18 maja 2024 r., podczas Nadzwyczajnego XVI Zjazdu Krajowego Lekarzy w Łodzi, przyjęto czwartą nowelizację Kodeksu etyki lekarskiej, który zaczął nas obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Komisja w trakcie posiedzeń zapoznawała się szczegółowo z nowym KEL, który obecnie ma 83 artykuły (w poprzednim było ich 78) i wprowadza wiele istotnych dla naszego środowiska zmian. Między innymi uzupełnia nakaz podejmowania czynności medycznych zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej (art. 6 KEL), reguluje zasady użycia teleporady (art. 9 KEL), umożliwia lekarzowi korzystanie z algorytmów sztucznej inteligencji w postępowaniu diagnostycznym, leczniczym lub zapobiegawczym (art. 12 KEL), wprowadza zakaz stosowania terapii daremnej, a więc nieprzynoszącej choremu korzyści (art. 33), czy zezwala lekarzowi na reklamę w postaci informacji o oferowanych usługach, ze wskazaniem warunków to umożliwiających (art. 71). Nowy Kodeks etyki lekarskiej wyróżnia się również przesunięciem określeń związanych z powinnością w stronę bardziej jednoznacznych i restrykcyjnych słów takich jak „obowiązek”, „musi”, „nie wolno”.
Wszystkie zadania prowadzone w ramach działalności komisji zostały w pełni zrealizowane dzięki zaangażowaniu i współpracy Koleżanek i Kolegów, członków Komisji Etyki DRL.