Dr hab. n. med. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska – przewodnicząca Komisji Historycznej DRL

KOMISJA HISTORYCZNA

Komisja Historyczna DRL pod przewodnictwem dr hab. n. med. Barbary Bruziewicz-Mikłaszewskiej zajmuje się gromadzeniem faktów historycznych dotyczących samorządu lekarskiego i jego członków oraz ich publikacją w gazecie DIL „Medium” i w innych czasopismach. Komisja bierze udział w upamiętnianiu ważnych wydarzeń, a także zajmuje się zbieraniem „pamiątek po lekarzach” i eksponatów do przyszłego „Lekarskiego Zakątka Pamięci” DIL w budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 43-45 we Wrocławiu.

W 2020 roku wspólne spotkania Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji oraz Komisji Historycznej DRL zostały częściowo odwołane ze względu na trwającą pandemię. Jednak mimo pandemii przewodnicząca Komisji Historycznej DRL dr hab. n.med. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska aktywnie uczestniczyła z ramienia Komisji w wielu ważnych uroczystościach.

16 stycznia 2020 roku w Bibliotece Głównej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich przy ul. Marcinkowskiego 2/6 odbył się wernisaż wystawy pt. „Profesor Henryk Gorczyński (18891979) — współtwórca powojennej szkoły protetyki i ortodoncji”. Uczony, wspólnie z prof. Tadeuszem Szczęsnym-Owińskim i prof. Ignacym Pietrzyckim, zorganizował Oddział Stomatologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu w 1947 roku. Inicjatorką tejże wystawy była dr hab. n.med. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska, która przekazała większość prezentowanych materiałów pochodzących w dużej mierze z archiwum córki profesora dr Krystyny Gorczyńskiej.

18 stycznia 2020 roku w Klubie Muzyki i Literatury przy ul. Kościuszki we Wrocławiu odbył się benefis prof. dr. hab. Edmunda Waszyńskiego, podczas którego wręczono mu statuetkę „Stetoskop im. prof. Zdzisława Wiktora”. Jest on leszczyńskim ginekologiem, twórcą poznańskiego muzeum i dolnośląskim historykiem medycyny. Z racji swojej pasji historycznej jest we wrocławskich kręgach lekarskich znany jako kierownik (w latach 1994–2000) Zakładu Humanistycznych Nauk Lekarskich Akademii Medycznej we Wrocławiu. Jest członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. W 2020 roku wydał również wspomnienia pt. „Droga do Asklepiejonu”.

24 stycznia 2020 r. w Jeleniej Górze przedstawiciele Komisji Historycznej DRL: prof. Krzysztof Wronecki, dr hab. n. med. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska oraz sekretarz Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji dr Dariusz Lewera wręczyli statuetkę im. prof. Zdzisława Wiktora jego uczniowi, prof. Zbigniewowi Domosławskiemu. Profesor Zbigniew Domosławski pozostaje członkiem Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji od dnia jego założenia w 1957 r.!

W 100-lecie bitwy warszawskiej w kampusie Uniwersytetu Medycznego przy ul. Wojciecha z Brudzewa 2, przy udziale Wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, uhonorowano „Kamieniem Pamięci” prof. Lesława Węgrzynowskiego (1885–1956) — szefa służby sanitarnej Armii Ochotniczej, powojennego profesora Akademii Medycznej we Wrocławiu.

6 września 2020 r. siedzibę Dolnośląskiej Izby Lekarskiej przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 we Wrocławiu odwiedzili potomkowie dr. Stefana Ludwika Kuczyńskiego (1894–1969 r.). Doktor S. Kuczyński studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Breslau. Był wielkim patriotą oraz powstańcem wielkopolskim. Od 1923 r. pracował jako lekarz w dzisiejszej stolicy Dolnego Śląska. W 1945 r. został polskim komisarzem byłej lekarskiej izby niemieckiej. Wybrano go na pierwszego prezesa Stowarzyszenia Lekarzy Dolnośląskich i z jego inicjatywy, w latach 50. XX w., podniesiono z gruzów pałacyk, który jest obecną siedzibą DIL. Syn Iwo Andrzej (ur. 1932 r.) i wnuk Maciej Iwo Kuczyńscy zwiedzili cały budynek. Postaci dr. Stefana Kuczyńskiego i jego roli w odtworzeniu samorządu lekarskiego jest poświęcony artykułu w książce: „Aktywność polskich lekarzy w 20-leciu międzywojennym. W 100-lecie powstania Izb Lekarskich”, wyd. PAN, 2020 r. W holu DIL na półpiętrze znajduje się płaskorzeźba z jego portretem.

W Jubileuszowym Roku Profesorów Lwowskich, z inicjatywy Komisji Historycznej DRL, Rada Miejska Wrocławia podjęła uchwałę nr XXVI/733/20 z dnia 17 września 2020 roku o nadaniu nazwy skwerowi zlokalizowanemu na terenie Wrocławia przy ulicy Nowy Świat imienia Tadeusza Szczęsnego Owińskiego (1904–1995), od 9 maja 1945 roku wrocławskiego pioniera i twórcy powojennej stomatologii akademickiej we Wrocławiu.

2 października 2020 roku została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona pierwszemu rektorowi AM — prof. Zygmuntowi Albertowi. Obecna na spotkaniu dr hab. n. med. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska wspominała związki profesora ze Lwowem i jego udział w pielęgnowaniu pamięci o profesorach lwowskich zamordowanych na Wzgórzach Wuleckich w 1941 roku. Książka prof. Z. Alberta na temat kaźni profesorów lwowskich była jedną z nielicznych wówczas pozycji na ten temat. Jest to ważne w 80-lecie tej rocznicy.

Tradycyjnie 1 listopada 2020 wraz z prof. Krzysztofem Wroneckim zapalono znicze z logo DIL na grobach profesorów medycyny na cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. Z kolei z przedstawicielem samorządu studenckiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu p. Maciejem Cywińskim zapalono kilkanaście zniczy z logo DIL i emblematem UM we Wrocławiu na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu. 11 listopada 2020 złożono kwiaty przy Głazie Niepodległości na kampusie przy Domu Studenckim „Bliźniak”.

W 2020 roku z grona naszej Komisji odeszli do wieczności: dr Stanisław Solecki (ur. 1930), dr Izabella Czajkowska (ur. 1929), dr hab. Karmena Stańkowska (ur. 1929) oraz prof. Wacław Kornaszewski (ur. 1924) – ps. „Wir”, powstaniec warszawski.

Z udziałem naszej koleżanki dr Radość Gansiniec w 2020 roku wydano dwie książki: „Notatki Lwowskie” (II wyd.) i „Nowy adres Wrocław 1946-1948”.

Bardzo dziękuję członkom i sympatykom Komisji oraz mgr Agnieszce Jamroziak za wieloletnią i bardzo dobrą współpracę.

Zaloguj się

Jesteś tu pierwszy raz? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?