Samorząd lekarski zrzeszający i reprezentujący lekarzy, w tym lekarzy dentystów. NIL sprawuje pieczę nad należytym wykonaniem zawodu lekarza. Działa na podstawie ustawy z 2 grudnia 2009 roku o izbach lekarskich (zastąpiła ona ustawę z 17 maja 1989 roku o izbach lekarskich). Od 2018 r. funkcję prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej pełni prof. Andrzej Matyja.
Polskie ministerstwo kierowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia publicznego; od 2018 ministrem zdrowia jest Łukasz Szumowski.
Państwowa jednostka organizacyjna (z szesnastoma oddziałami) działająca na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz na podstawie nadanego statutu. Fundusz wypełnia w polskim systemie opieki zdrowotnej funkcję płatnika: ze środków pochodzących z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego, NFZ finansuje świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonym i refunduje leki.
Misją Rządowego Centrum Legislacji, państwowej jednostki organizacyjnej podległej Prezesowi Rady Ministrów, jest dbanie o spójność systemu polskiego prawa i prawidłowy przebieg procesu legislacyjnego.
CSIOZ to państwowa jednostka budżetowa powołana przez ministra zdrowia. Swoją działalność CSIOZ rozpoczęło 1 sierpnia 2000 roku. Głównym przedmiotem działalności CSIOZ jest realizacja zadań z zakresu budowy społeczeństwa informacyjnego, obejmujących organizację i ochronę zdrowia oraz wspomaganie decyzji zarządczych ministra właściwego do spraw zdrowia na podstawie prowadzonych analiz. CSIOZ odpowiada za monitorowanie planowanych, budowanych i prowadzonych systemów teleinformatycznych za poziomie centralnym i regionalnym.
RPWDL jest elektronicznym rejestrem prowadzonym zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 217, z późn. zm). W części publicznej Rejestru użytkownik może uzyskać informacje na temat podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym: podmiotów leczniczych, praktyk zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, praktyk zawodowych pielęgniarek i położnych.
ePUAP – ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób.
CEM zostało utworzone Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 31 lipca 2001 r. (Dz. Urz. MZ nr 8, poz. 51), a aktualnie funkcjonuje na podstawie Zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2010 r. w sprawie Centrum Egzaminów Medycznych (Dz. Urz. nr 9, poz. 55, z późn. zm.) CEM to jednostka budżetowa, podporządkowana ministrowi zdrowia. Celem działalności CEM jest organizowanie i przeprowadzanie egzaminów państwowych oraz innych egzaminów z zakresu kształcenia i doskonalenia zawodowego lekarzy, farmaceutów oraz innych osób wykonujących zawody medyczne.
1 stycznia 1971 r. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów (Dz. U. nr 29, poz. 247) utworzono Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego jako samodzielną placówkę naukowo-dydaktyczną, z własnym statutem, prawem nadawania stopni naukowych oraz zacnym gronem profesorskim, odpowiadającą za integrację i organizację całokształtu medycznego kształcenia oraz unifikację programów kształcenia podyplomowego i ich realizację. Centrum Medyczne odpowiada za prowadzenie, programowanie i organizację kształcenia podyplomowego osób z wyższym wykształceniem w służbie zdrowia.
Celem działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest promowanie zdrowego stylu życia, nadzór nad bezpieczeństwem żywności i żywienia oraz bezpieczeństwem zdrowotnym wody, przeciwdziałanie zagrożeniom stwarzanym przez nowe narkotyki, zapobieganie powstawaniu chorób, w tym zakaźnych i zawodowych, poprzez sprawowanie zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego w zakresie zdrowia publicznego.
DIA reprezentuje swoje środowisko, dba o jego integrację, kształtuje wzorce zachowań, walczy o godne warunki pracy oraz stoi na straży należytego wykonywania zawodu.
Samorząd zawodowy zrzeszający i reprezentujący lekarzy weterynarii. Zajmuje się nadzorem nad należytym wykonaniem zawodu lekarza weterynarii.
DOIPiP sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu, kształci z najwyższą starannością, pomaga swoim członkom i reprezentuje ich interesy. Okręgowe oddziały Izby mieszczą się w Wałbrzychu i Jeleniej Górze: www.oipip.walbrzych.pl, www.oipip.jgora.pl