Jan Spodzieja – przewodniczący Okręgowego Sądu Lekarskiego DIL
Sprawozdanie Okręgowego Sądu Lekarskiego za rok 2023
Czyniąc zadość obowiązkowi określonemu w art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, przedstawiam państwu roczne sprawozdanie z działalności tutejszego Sądu Lekarskiego DIL za okres od 01.01.2023 r. do 31.12.2023 r.
W ww. okresie sprawozdawczym do Okręgowego Sądu Lekarskiego DIL wpłynęły:
- 44 wnioski o ukaranie przekazane przez tutejszego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej DIL,
- 47 zażaleń na postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego oraz postanowienia o umorzeniu postępowania przekazane przez okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej tutejszej Izby Lekarskiej oraz innych izb lekarskich,
- 4 wnioski okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej o przeprowadzenie pomocy prawnej,
- 1 wniosek OROZ DIL o ustanowienie obrońcy z urzędu.
W ww. okresie sprawozdawczym doszło do rozpoznania:
- 56 wniosków o ukaranie, zarówno tych z roku 2023, ale również z poprzednich okresów sprawozdawczych.
Okręgowy Sąd Lekarski DIL rozpoznając przedmiotowe wnioski orzekł: 29 kar upomnienia, 12 kar nagany, 7 kar pieniężnych, 3 kary ograniczenia zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza, 3 kary zawieszenia prawa wykonywania zawodu lekarza. Wyjaśnić należy, że liczba orzeczonych kar związana jest brakiem uregulowania w ustawie o izbach lekarskich kary łącznej, co powoduje, że sądy lekarskie przy rozstrzyganiu przewinień zawodowych objętych wnioskiem o ukaranie, są zobowiązane do orzekania za każdy czyn odrębną karę.
W przypadku 11 wniosków o ukaranie, na podstawie art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, doszło do umorzenia postępowanie wobec zakwalifikowania określonych czynów jako przewinienia mniejszej wagi, bądź jeśli orzeczenie kary byłoby oczywiście niecelowe ze względu na rodzaj i wysokość kary, prawomocnie orzeczonej za ten sam czyn w innym postępowaniu przewidzianym przez ustawy. W 2 przypadkach, działając na podstawie art. 63 pkt 4, umorzono prowadzone postępowania z powodu ustania karalności zarzuconych obwinionym lekarzom czynów. W 4 sprawach wydano orzeczenia uniewinniające obwinionych lekarzy. W przedmiocie 2 wniosków o ukaranie OSL DIL podjął postanowienia o zwrocie sprawy Rzecznikowi w celu uzupełnienia postępowania wyjaśniającego.
Nie wszystkie ww. orzeczenia wydane przez OSL DIL pozostają prawomocne. - 50 zażaleń na postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego oraz postanowienia o umorzeniu postępowania wyjaśniającego. Okręgowy Sąd Lekarski DIL, rozpoznając wniesione środki odwoławcze, wydał 37 postanowień utrzymujących decyzję procesową Rzecznika w mocy oraz 13 postanowień uchylających postanowienie Rzecznika, rekomendując uzupełnienie postępowania o określone czynności procesowe. W 1 przypadku przewodniczący OSL DIL wydał zarządzenie o odmowie przyjęcia środka odwoławczego, jako że osoba wnosząca nie była uprawniona. W 2 przypadkach złożony środek odwoławczy został przekazany wraz z aktami sprawy do właściwego sądu lekarskiego, jako że OSL DIL uznał się za niewłaściwy do rozpoznania wniesionego zażalenia.
Postanowienia wydane w tym przedmiocie przez OSL DIL pozostają prawomocne. - OSL DIL w 4 przypadkach zrealizował wnioski rzeczników o przeprowadzenie pomocy prawnej i przesłuchał wnioskowanych świadków.
- OSL DIL w 1 przypadku wydał postanowienie o ustanowienie obrońcy z urzędu z uwagi na okoliczności utrudniające obwinionemu lekarzowi obronę.
Rok 2023 dostarczył Okręgowemu Sądowi Lekarskiego DIL sposobności do udziału w wydarzeniach naukowych. Przewodniczący oraz wiceprzewodniczący OSL DIL uczestniczyli we wspólnym corocznym spotkaniu szkoleniowym członków okręgowych sądów lekarskich oraz członków Naczelnego Sądu Lekarskiego NIL, które odbyło się w Zamku Ryn. Tutejszy Sąd Lekarski wraz z Okręgowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej DIL zorganizował wspólne szkolenie dla członków organów prowadzących postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej. W trakcie tego wydarzenia odbyły się wykłady oraz warsztaty prokuratora Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu oraz sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu zawodowemu uzyskaliśmy praktyczne rady w zakresie prowadzonych przez nas postępowań. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować prezesowi dr. Pawłowi Wróblewskiemu oraz członkom Dolnośląskiej Rady Lekarskiej za sfinansowanie ww. wydarzenia.
Podsumowując, z tego miejsca chciałbym wyrazić słowa szczególnego podziękowania sędziom Sądu Lekarskiego DIL. To państwa dyspozycyjność, uwaga i ogromne zaangażowanie pozwalają na prowadzenie tego rodzaju działalności w sposób sprawny i prawidłowy. Bez państwa wsparcia nie byłoby to możliwe.
Jednocześnie słowa uznania kieruję pod adresem pracowników Kancelarii Sądu Lekarskiego DIL, mgr Patrycji Muszyńskiej-Banaszek, dr Aleksandrze Stebel i mgr Marcie Wawrzyniak, dziękując za dotychczasowy wkład w prawidłowe funkcjonowanie Sądu.