Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska – przewodnicząca Rady Programowej
Sprawozdanie Ośrodka Pamięci i Dokumentacji Historycznej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu za rok 2023
Rok 2023 był pierwszym rokiem kalendarzowym funkcjonowania Ośrodka Pamięci i Dokumentacji Historycznej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. W lutym 2023 r. zostało złożone pierwsze sprawozdanie dotyczące działalności Ośrodka za okres od kwietnia do końca 2022 roku.
Ośrodek Pamięci i Dokumentacji Historycznej zwany dalej Ośrodkiem Dolnośląskiej Izby Lekarskiej funkcjonuje na podstawie Uchwały DRL nr 11/2022 z dnia 24 lutego 2022 r. oraz Regulaminu nadanego przez tę uchwałę.
Na jego podstawie na mocy Uchwały DRL nr 12/2022 z dnia 24 lutego 2022 r. Dolnośląska Rada Lekarska powołała dr hab. n. med. Barbarę Bruziewicz-Mikłaszewską na funkcję przewodniczącej Rady Programowej Ośrodka. Na mocy Uchwały nr 58/2022 oraz Uchwały nr 79/2022 został zatwierdzony skład osobowy oraz powołano członków Rady Programowej. Na koniec 2023 roku w skład Ośrodka wchodziło 18 członków: w tym 15 lekarzy i lekarzy-dentystów oraz 3 członków niebędących lekarzami. W roku sprawozdawczym 2023 w składzie osobowym zaszły następujące zmiany: z prac ze względu na stan zdrowia zrezygnowała lek. dent. Teresa Bujko (Uchwała DRL nr 71/2023).
Do składu osobowego weszli: dr n. med. Marek Nikiel (Uchwała DRL nr 20/2023) oraz mgr Maria Jarosz (Uchwała DRL nr 71/2023 ). Skład osobowy Rady Programowej pozostał niezmieniony.
Do Rady Programowej na mocy Uchwały nr 79/2023 wchodzą:
- dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska ‒ przewodnicząca
- prof. dr hab. Edward Białek – zastępca przewodniczącej
- lek. Radość Gansiniec
- prof. dr hab. Andrzej Gładysz
- lek. Bożena Kaniak – zastępca przewodniczącej
- dr Dariusz Lewera – sekretarz
- dr Magdalena Mazurak
- lek. Małgorzata Niemiec – zastępca sekretarza
- dr hab. Andrzej Wojnar, prof. PWr – zastępca przewodniczącej
- dr hab. Krzysztof Wronecki – zastępca przewodniczącej
Członkami Ośrodka, zatwierdzonymi przez Dolnośląską Radę Lekarską na mocy Uchwały nr 58/2022 z późniejszymi zmianami są:
- dr Urszula Chojnacka
- lek. Krystyna Gniatkowska-Gładysz
- mgr Maria Jarosz
- prof. dr hab. Krzysztof Moroń
- dr Marek Nikiel
- lek. Leszek Pałka
- lek. dent. Ligia Socha
- lek. dent. Marek Stehlik
Ośrodek jest jednostką działającą w ramach Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, w skład której obok lekarzy i lekarzy dentystów wchodzą osoby spoza środowiska lekarskiego.
Podstawową formą działalności Ośrodka były posiedzenia odbywające się w Klubie Muzyki i Literatury przy pl. Tadeusza Kościuszki 10 we Wrocławiu.
Posiedzenia odbywały się wspólnie ze spotkaniami naukowymi Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych.
Obie instytucje wiążą osoby przewodniczących oraz sekretarzy – dr hab. n. med. Barbary Bruziewicz-Mikłaszewskiej oraz dr. n. o zdr. Dariusza Lewery.
W roku 2023 odbyło się 9 posiedzeń. Miały zróżnicowaną postać ‒ 6 (14 I, 11 II, 11 III, 10 VI, 18 XI, 9 XII ) odbyło się w formie stacjonarnej.
Podczas spotkań, otwartych dla wszystkich zainteresowanych, prezentowana była różnorodna tematyka z historii medycyny, środowiska lekarskiego oraz literatury tematycznie związanej z medycyną. Prelegentami byli zarówno lekarze jak i osoby spoza środowiska lekarskiego, m.in. historycy, kustosze muzealni.
Jedno z posiedzeń (20-21 IV) było połączone ze współorganizowaną przez Ośrodek Konferencją Naukową z cyklu „Lekarz jako autor i bohater literacki. Lekarz w czasach zarazy”.
Kolejne (13 V) odbyło się w formie spaceru z przewodnikiem po Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu. Następne (13 X) ‒ połączone zostało z Konferencją Jubileuszową „Leczenie cukrzycy u dzieci dawniej, dziś i perspektywy na przyszłość” i odsłonięciem tablicy pamiątkowej współfinansowanej ze środków Ośrodka, poświęconej prof. Renacie Wąsikowej.
Kolejną formą funkcjonowania Ośrodka były posiedzenia Rady Programowej, które odbywały się w sali Klubu Lekarza w siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej przy ul. Kazimierza Wielkiego 45. W ich trakcie omawiano sprawy bieżące oraz dotyczące powierzonych Izbie w depozyt mebli z gabinetu profesorostwa Hanny i Ludwika Hirszfeldów. W roku bieżącym odbyło się 7 posiedzeń Rady. Posiedzenia Rady Programowej są otwarte dla pozostałych członków Ośrodka.
Bieżącą formą działalności Ośrodka były dyżury Przewodniczącej Rady Programowej – dr hab. Barbary Bruziewicz-Mikłaszewskiej. W każdy czwartek w godzinach 10.00-12.00, przewodnicząca Ośrodka była do dyspozycji wszystkich zainteresowanych, którzy chcieli zapoznać się z działalnością Ośrodka czy obejrzeć zdeponowane meble Gabinetu i pamiątki profesorstwa Hanny i Ludwika Hirszfeldów.
Podczas dyżurów odbyły się m.in. lekcje muzealne dla młodzieży licealnej, spotkania z lekarzami i lekarzami dentystami oraz zainteresowanymi tematem przedstawicielami innych zawodów.
Gabinet odwiedzili profesorowie:
- prof. Marzena Dominiak – prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
- prof. Artur Jurczyszyn z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- prof. Tomasz Gedrange – członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego,
- prof. Zbigniew Rajchel – emerytowany profesor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Ośrodek organizował spotkania z autorami publikacji książkowych: Agnieszką Couderq – autorką książki „Ostatni wysłannik dynastii Ming”, dr Ireną Makower, autorką publikacji „Pamiętniki z Miłosnej” czy z prof. Andrzejem Kierzkiem – autorem „Zdrowotnych peregrynacji do doliny Prutu”. Podczas posiedzeń były również promowane publikacje autorstwa lekarzy lub o tematyce medycznej.
Ośrodek zawarł szczególną więź z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. W roku 2023 trzykrotnie składano wizyty na terenie tego byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego:
- upamiętnienie rocznicy odsłonięcia tablicy poświęconej „Pamięci lekarzy-więźniów KL Gross-Rosen (28 maja),
- uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej w rocznicę wybuchu konfliktu (3 września),
- wernisaż wystawy poświęconej lekarzom więzionym w KL Gross-Rosen pod symbolicznym tytułem „Zastępy nadziei” (16 grudnia).
Każdorazowo delegacje Izby, w skład których wchodzili prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, przewodnicząca Ośrodka, członkowie Ośrodka oraz zainteresowani lekarze ‒ składała hołd i wiązankę kwiatów pod tablicą poświęconą lekarzom-więźniom znajdującą się w tzw. rewirze sanitarnym.
Szczególne podziękowania Ośrodek składa pani doktor Ewie Kilar oraz doktor Krystynie Michalak z Koła Terenowego w Świdnicy za okazaną pomoc w organizacji spotkań i godnym uczczeniu pamięci lekarzy-więźniów.
Z historią związaną z lekarzami więźniami KL Gross-Rosen związane były wykłady przewodniczącej Ośrodka poświęcone prof. Stanisławowi Potoczkowi wygłoszone podczas posiedzenia Komisji Badań nad Historią Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz podczas posiedzenia Ośrodka Pamięci oraz Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych we Wrocławiu.
W ramach swych zadań Ośrodek Pamięci opiekuje się gabinetem profesorostwa Hanny i Ludwika Hirszfeldów. W roku 2023 nastąpiła zmiana aranżacji wystawy. Zostało zainstalowane nowe oświetlenie, zakupiono i zainstalowano nowe słupki odgradzające, które zastąpiły dotychczasowe gabloty, co umożliwiło lepszą ekspozycję gabinetu. Zainstalowano firany oraz dywan – dar koleżanki Radość Gansiniec, co ociepliło wystrój ekspozycji. W sali Klubu Lekarza zainstalowano na schodach barierki, by zapewnić bezpieczeństw dla odwiedzających.
Zdeponowane meble zostały ubezpieczone we współpracującym z DIL Towarzystwem Ubezpieczeniowym Inter.
W ramach nawiązanej w roku 2022 współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi, w związku z prowadzoną realizacją projektu „Prawobrzeżne” poświęconej kobietom związanym w różnorodny sposób z prawobrzeżnymi dzielnicami Warszawy zostały wypożyczone na zasadzie umowy użyczenia eksponaty związane z osobą prof. Hanny Hirszfeldowej, która wraz z mężem, prof. Ludwikiem Hirszfeldem, w latach trzydziestych XX wieku mieszkała na Saskiej Kępie, przy ul. Obrońców 27.
Członkowie Ośrodka – dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska, dr hab. Krzysztof Wronecki oraz dr Dariusz Lewera uczestniczyli w organizowanych 19 października 2023 r. w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej we Wrocławiu w obchodach X Dnia Ludwika Hirszfelda.
Zbiory Ośrodka związane z gabinetem Profesorostwa wzbogaciły się o kolekcję kartek pocztowych adresowanych do prof. Ludwika Hirszfelda.
Ośrodek Pamięci i Dokumentacji Historycznej w ramach swoich działań był głównym współorganizatorem odbywającej się w dniach 20-21 kwietnia 2023 r. IV Ogólnopolskiej konferencji naukowej z cyklu „Lekarz jako autor i bohater literacki”. Tematem wiodącym był – „Lekarz w czasach zarazy”. W konferencji wzięło udział około 70 osób. Głównym prowadzącym konferencji był prof. Edward Białek – zastępca przewodniczej Rady Programowej OPiDH. W Komitecie Naukowym z ramienia Ośrodka znaleźli się: dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska, prof. Edward Białek, prof. Andrzej Gładysz, dr Dariusz Lewera, dr hab. Andrzej Wojnar, prof. PWr, dr hab. Krzysztof Wronecki. Otwarcia konferencji z ramienia Ośrodka dokonali dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska oraz dr hab. Andrzej Wojnar, prof. PWr.
Prowadzącymi poszczególne panele dyskusyjne ze strony Ośrodka byli prof. Andrzej Gładysz, dr n. med. Magdalena Mazurak oraz dr n. o zdr. Dariusz Lewera.
W konferencji uczestniczyli i wygłosili wygłady, prelekcje oraz dyskutowali naukowcy z:
- Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach,
- Uniwersytetu Wrocławskiego,
- Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
- Uniwersytetu Warszawskiego,
- Uniwersytetu Śląskiego,
- Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego,
- Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Owocem konferencji jest dwutomowa publikacja, której wydanie finansowo wsparł Ośrodek oraz TU Inter SA. Zamieszczono w niej wygłoszone wykłady i biogramy autorów. Na rok 2024 jest zaplanowana V edycja konferencji. Temat wiodący: „Kobiety i medycyna”.
Członkowie Ośrodka brali również udział w konferencjach, spotkaniach oraz odczytach organizowanych przez inne izby lekarskie oraz instytucje naukowe.
- dr Magdalena Mazurak wygłosiła na sesji Societe Francoise d’Historie de la Medicine na Uniwersytecie Paryskim, transmitowany na całą Francję, wykład dotyczący operacji metodą Fontana (17 marca),
- dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska uczestniczyła w konferencji powiązanej z nadaniem jednej z sal w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej imienia prof. Tadeusza Ginko ( 26 maja),
- dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska wzięła udział w XI Kongresie Polonii Medycznej/IV Światowym Zjeździe Lekarzy Polskich (1-4 czerwca),
- delegacja Dolnośląskiej Izby Lekarskiej pod przewodnictwem dr hab. Barbary Bruziewicz-Mikłaszewskiej uczestniczyła w oficjalnych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej (11 lipca),
- dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska oraz dr Leszek Pałka uczestniczyli w Kongresie Historii i Kultury Lekarskiej w Opolu, któremu towarzyszyła konferencja – Medyczne spotkania z historią (8-10 września),
- delegacja Ośrodka uczestniczyła w uroczystości nadania sztandaru i imienia prof. Antoniego Cieszyńskiego Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Oleśnicy. O profesorze Cieszyńskim opowiedziała zebranym Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska (20 września),
- dr Magdalena Mazurak wygłosiła wykład podczas seminarium Oddziału Badań Strukturalnych w Instytucie Niskich Temperatur Polskiej Akademii Nauk pt. „Dolny Śląsk w sercu i żyłach każdego człowieka” (10 października),
- Delegacja Ośrodka uczestniczyła w Konferencji Jubileuszowej „Leczenie cukrzycy u dzieci dawniej, dziś i perspektywy na przyszłość” połączonej z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej prof. Renacie Wąsik. W ramach konferencji wykład „Diabetolodzy w historii wrocławskiej medycyny” wygłosiła dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska (13 października),
- delegacja Ośrodka złożyła kwiaty pod Głazem Niepodległości z okazji Narodowego Dnia Niepodległości (11 listopada),
- planowane na 17 listopada Forum Dyskusyjne „Julius Roger lekarz i etnograf” zostało odłożone na wniosek zainteresowanych na wiosnę 2024 roku,
- dr Magdalena Mazurak wygłosiła wykład pt. „Chirurgia atrezji przełyku” w ramach International Pediatric Live Surgery Online Group (7 grudnia).
Członkowie Ośrodka są także autorami licznych artykułów zamieszczanych w Gazecie DIL „Medium”. Dotyczyły one zarówno kwestii związanych z historią medycyny jak i dotykającymi tematów czysto medycznych.
Ośrodek angażował się także finansowo w powstanie 2 filmów:
- „Zrozumieć mózg” – o Otfridzie Foersterze – niemieckim lekarzu neurologu, profesorze Uniwersytetu Wrocławskiego oraz
- „Ocalić chorych” – poświęcony walce wrocławskich lekarzy o życie i zdrowie pacjentów podczas powodzi 1997 roku.
Wśród narratorów i bohaterów filmów znaleźli się Krzysztof Wronecki oraz Marek Nikiel.
Rozpoczęto prace nad digitalizacją papierowych wersji Gazety DIL „Medium”. W wersji elektronicznej można już przeczytać roczniki 1990-1993. Zdigitalizowanie zostaną pozostałe papierowe roczniki. Trwają prace nad stworzeniem znaków wyróżniających Ośrodek – wynajęto firmę, która ma opracować projekt logotypu dla Ośrodka Pamięci i Dokumentacji Historycznej DIL.
Rok 2023 był bogaty w wydarzenia. Również ciekawie zapowiada się rok 2024.
Zorganizowane zostaną m.in.:
- Ogólnopolski Kongres Historii Medycyny w setną rocznicę I Zjazdu Polskich Historyków Medycyny i Farmacji (1924-2024), który odbędzie się we Wrocławiu w maju 2024 roku,
- V Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Lekarz jako autor i bohater literacki” również w naszym mieście planowana na listopad,
- Forum Dyskusyjne – „Julius Roger lekarz i etnograf”.
Miniony rok dowiódł jak ważna jest działalność Ośrodka. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w jego pracach i przekazywania dokumentacji historycznej związanej z historią nauk medycznych.