27 października 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1890.

Opiekę zdrowotną w izolatorium zapewnia podmiot wykonujący działalność leczniczą w izolatorium będącym w posiadaniu: tego podmiotu, w tym znajdującym się w jego zakładzie leczniczym, w którym są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne, lub podmiotu niebędącego podmiotem wykonującym działalność leczniczą, jeżeli podmiot ten zawarł umowę z podmiotem wykonującym działalność leczniczą o udzielanie świadczeń zdrowotnych w izolatorium.

Do objęcia opieką w izolatorium kwalifikują się osoby, u których stwierdzono zachorowanie na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenie zachorowania, od których pobrano materiał biologiczny w celu wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, skierowane na piśmie do tego izolatorium przez lekarza szpitala albo lekarza zakładu leczniczego, w którym są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne, albo przez lekarza lub felczera, który udziela świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, albo przez państwowego inspektora sanitarnego:

  • z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, do spełnienia kryteriów wypisu lub do podjęcia przez personel medyczny zapewniający opiekę w izolatorium decyzji o przeniesieniu do szpitala zakaźnego lub szpitala z oddziałem zakaźnym z powodu pogorszenia stanu zdrowia, personel medyczny zapewniający opiekę w izolatorium uzgadnia tę decyzję z lekarzem szpitala zakaźnego lub szpitala z oddziałem zakaźnym;

  • hospitalizowane z powodu COVID-19, niewymagające dalszego leczenia w warunkach szpitalnych.

—————————————————————————————————————————

27 października 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1873.

STANDARD ORGANIZACYJNY W PRZYPADKU POSTĘPOWANIA
Z PACJENTEM PODEJRZANYM O ZAKAŻENIE WIRUSEM SARS-COV-2

Lekarz lub felczer, w tym:

  • lekarz lub felczer, który udziela świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, w ramach sprawowania opieki nad pacjentem;

  • lekarz lub felczer udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą w zakresie świadczenia szpitalne, któremu wojewoda lub minister zdrowia wydał polecenie dotyczące zapewnienia łóżka lub łóżek dla pacjentów podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (szpital I poziomu)

kierując się aktualną wiedzą medyczną, podejmuje działania mające na celu zapobieganie szerzeniu się zachorowań na chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), w tym udziela pacjentowi świadczeń opieki zdrowotnej.

W przypadku pacjenta, który jest w stanie samodzielnie przemieszczać się, lekarz lub felczer przekazuje pacjentowi informację o punktach pobrań, w których można wykonać badanie diagnostyczne i informację o konieczności nieprzemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego.

Zlecenie badań diagnostycznych w kierunku wirusa SARS-CoV-2, w tym testu molekularnego RT-PCR, wymaga stwierdzenia przez kierującego lekarza lub felczera, przy uwzględnieniu aktualnej wiedzy medycznej, wskazań do wykonania takich badań.

Podmiot wykonujący działalność leczniczą, w którym świadczeń zdrowotnych udziela lekarz lub felczer, informuje pacjenta o wyniku testu. Informację przekazuje się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.

31 października 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1917.

Kontrolę realizacji obowiązkowej kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa lub Wojska Obrony Terytorialnej.

Do odwołania ustanawia się czasowe ograniczenie wykonywania działalności leczniczej polegające na zaprzestaniu:

  • udzielania świadczeń w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego,

  • realizowanej w trybie stacjonarnym rehabilitacji leczniczej, w tym rehabilitacji w ramach:

a) turnusów leczniczo-profilaktycznych w podmiotach leczniczych nadzorowanych przez MON;

b) turnusów leczniczo-profilaktycznych w podmiotach leczniczych utworzonych przez MSWiA, w których są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej;

c) turnusów readaptacyjno-kondycyjnych w: – podmiotach leczniczych utworzonych przez MSWiA, w których są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej – jednostkach organizacyjnych podległych MON;

d) turnusów antystresowych w podmiotach leczniczych utworzonych i nadzorowanych przez MSWiA, przez funkcjonariuszy lub pracowników Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa;

e) turnusów rehabilitacyjnych realizowanych w ramach zamówień udzielanych przez ZUS w trybie stacjonarnym

z wyjątkiem przypadków, w których zaprzestanie lub nierozpoczęcie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta, świadczeń udzielanych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym obejmujących kardiologiczną telerehabilitację hybrydową, świadczeń stacjonarnych udzielanych pacjentom w ramach ciągłości i kontynuacji leczenia, przeniesionych bezpośrednio z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby oraz rehabilitacji leczniczej dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.

Do odwołania warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym w systemie stacjonarnym w przypadku, w którym zaprzestanie lub nierozpoczęcie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta, jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Zlecenia na wykonanie testu diagnostycznego dokonuje ośrodek rehabilitacyjny będący podmiotem wykonującym działalność leczniczą, do którego pacjent został skierowany na rehabilitację leczniczą. Testy są finansowane ze środków publicznych.

1 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1918.

W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii wojewoda może skierować lekarza do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w jednostce akredytowanej, w której występuje szczególnie duże zapotrzebowanie na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez lekarzy, z pominięciem kryteriów kierowania do odbywania szkolenia specjalizacyjnego.

3 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1931.

Obowiązku poddania się kwarantannie w przypadku skierowania na test w kierunku COVID-19 nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny.

Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.

W przypadku objęcia przez organy inspekcji sanitarnej osoby kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, izolacją albo izolacją w warunkach domowych, informację o tym umieszcza się w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez jednostkę podległą ministrowi zdrowia. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.

Informacja o objęciu osoby kwarantanną, izolacją albo izolacją w warunkach domowych może być przekazana tej osobie ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.

Od 24 października 2020 r. podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych. Oświadczenie obejmuje imię i nazwisko, numer PESEL, jeżeli go posiada, informację o dniu rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych oraz podpis ubezpieczonego.

Podstawą do wypłaty osobie prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-COV-2 lub z nią zamieszkującą, za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny, wynagrodzenia lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny. Oświadczenie zawiera imię i nazwisko ubezpieczonego, jego numer PESEL, jeżeli go posiada, informację o dniu rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny i dniu jej zakończenia oraz dane dotyczące osoby zamieszkującej z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, oraz podpis ubezpieczonego. Pracodawca albo podmiot obowiązany do wypłaty świadczenia może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.

4 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania okresowych profilaktycznych badań lekarskich oraz okresowej oceny sprawności fizycznej strażaka Państwowej Straży Pożarnej, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1935.

4 listopada 2020 r. zostało opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1948 Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie centrum urazowego dla dzieci.

4 listopada 2020 r. zostało opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1947 Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 października 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

4 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1943.

Pomieszczenia i urządzenia szpitala zlokalizowanego w miejscu nieprzeznaczonym dotychczas do udzielania świadczeń zdrowotnych, w którym są udzielane świadczenia zdrowotne pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2, odpowiadają, odpowiednio do zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych, szczegółowym wymaganiom określonym w załączniku nr 1 w części I, VI ust. 3 oraz XI. Wymieniony szpital wyposażony jest w urządzenia umożliwiające kontakt pacjenta z odwiedzającym lub umożliwiające kontakt pacjenta za pośrednictwem własnych środków łączności z osobami przebywającymi poza podmiotem leczniczym oraz spełnia wymagania określone w § 18, § 19, § 25-31 i § 33 rozporządzenia.

4 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1942.

W przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, okres obowiązkowej kwarantanny ulega zakończeniu po upływie 7 dni od dnia zakończenia tej izolacji. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Okres obowiązkowej kwarantanny osoby skierowanej do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 ulega zakończeniu z chwilą uzyskania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, nie później jednak niż po upływie 10 dni od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

W przypadku osoby uczestniczącej w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, przepisu dotyczącego zakończenia obowiązkowej kwarantanny po upływie 7 dni nie stosuje się, jeżeli osoba ta będzie codziennie, przed rozpoczęciem uczestniczenia w udzielaniu tych świadczeń, przez okres co najmniej 7 dni po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych badana testem antygenowym.

W przypadku osób zamieszkujących lub prowadzących wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, i które zostały poddane z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, których okres kwarantanny w dniu wejścia w życie rozporządzenia trwa dłużej niż okres wskazany w nowelizacji, kwarantanna ulega zakończeniu z tym dniem.

5 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1897.

Zgodnie z art. 24 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia jest systemem teleinformatycznym prowadzonym przez ministra zdrowia, w którym są gromadzone informacje o wyrobach medycznych i środkach ochrony osobistej posiadanych przez usługodawców.

Usługodawcy są obowiązani do nieodpłatnego przekazywania powyższych informacji do jednostki podległej ministrowi zdrowia właściwej w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.

Przepis art. 2 wymienionej ustawy stanowi, że usługodawca oznacza świadczeniodawcę, o którym mowa w art. 5 pkt. 41 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Szczegółowy zakres informacji przekazywanych przez usługodawcę do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia i gromadzonych w tym systemie obejmuje dane usługodawcy posiadającego wyrób medyczny lub środek ochrony osobistej, o których mowa w załączniku do rozporządzenia.

Dane dotyczące wyrobów medycznych, o których mowa w części I załącznika, obejmują nazwę handlową posiadanego wyrobu medycznego, model, nazwę producenta, numer seryjny, rok produkcji, przewidywany okres eksploatacji, liczbę badań albo zabiegów wykonanych przy użyciu posiadanego wyrobu medycznego w okresie od ostatniego przekazania do SEZOZ informacji o posiadanych wyrobach medycznych oraz źródło sfinansowania zakupu wyrobu medycznego.

Dane dotyczące środków ochrony osobistej, o których mowa w części II załącznika, obejmują liczbę sztuk środka ochrony osobistej danego rodzaju nabytą przez usługodawcę w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Powyższe informacje w postaci elektronicznej, usługodawca będący:

1) podmiotem leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne w szpitalu liczącym co najmniej 200 łóżek, przekazuje co miesiąc do 7 dnia każdego miesiąca;

2) podmiotem leczniczym innym niż wymieniony w pkt. 1 przekazuje corocznie do 15 stycznia każdego roku;

3) podmiotem wykonującym działalność leczniczą innym niż wymienionym w pkt. 1 i 2
(
praktyka lekarska) przekazuje corocznie do 31 stycznia każdego roku.

5 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1949.

Informacje dotyczące wyrobów medycznych i środków ochrony osobistej są przekazywane przez usługodawcę do SEZOZ w formatach określonych przez jednostkę właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia i zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia.

W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 usługodawca będący podmiotem leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne przekazuje do SEZOZ informacje obejmujące dane o:

  • ogólnej liczbie łóżek przeznaczonych dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2, z uwzględnieniem podziału łóżek na łóżka dla pacjentów poniżej oraz powyżej 18. roku życia;

  • liczbie wolnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2, z uwzględnieniem podziału łóżek na łóżka dla pacjentów poniżej oraz powyżej 18. roku życia;

  • liczbie zajętych łóżek przez pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2, z uwzględnieniem podziału łóżek na łóżka dla pacjentów poniżej oraz powyżej 18. roku życia, liczbie wolnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 wymagających zastosowania leczenia respiratorem, z uwzględnieniem podziału łóżek na łóżka dla pacjentów poniżej oraz powyżej 18. roku życia;

  • liczbie zajętych łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 wymagających zastosowania leczenia respiratorem, z uwzględnieniem podziału łóżek na łóżka dla pacjentów poniżej oraz powyżej 18. roku życia – niezwłocznie od zmiany w zakresie przekazanych danych, nie rzadziej niż co trzy godziny.

5 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1950.

————————————————————————————————————————–

7 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1972.

Do 29 listopada 2020 r. prowadzenie usług hotelarskich jest dopuszczalne m.in. dla gości będących osobami wykonującymi zawód medyczny będących pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Potwierdzeniem wykonywania zawodu medycznego albo konieczności zapewnienia zakwaterowania wynikającego z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej jest odpowiednio dokument wystawiony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą albo pisemne oświadczenie gościa.

Do 29 listopada 2020 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m² ustanawia się zakaz prowadzenia działalności usługowej z wyłączeniem takiej, której przeważająca działalność polega m.in. na świadczeniu usług medycznych.

Obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku pojazdu samochodowego z wyłączeniem pojazdów samochodowych będących środkami publicznego transportu zbiorowego.

10 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1981.

Podmiot leczniczy prowadzący szpital, zlokalizowany w miejscu nieprzeznaczonym dotychczas do udzielania świadczeń zdrowotnych, w którym są udzielane świadczenia zdrowotne pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2, w zakresie świadczeń zdrowotnych udzielanych przez ten szpital sporządza i prowadzi:

1) dokumentację indywidualną wewnętrzną w formie historii choroby lub karty noworodka;

2) dokumentację indywidualną zewnętrzną w formie karty informacyjnej z leczenia szpitalnego, książeczki zdrowia dziecka, skierowania;

3) dokumentację zbiorczą wewnętrzną w formie wykazu głównego przyjęć i wypisów, wykazu odmów przyjęć i porad ambulatoryjnych udzielanych w izbie przyjęć lub wykazu odmów przyjęć na szpitalnym oddziale ratunkowym, wykazu pracowni diagnostycznej;

4) dokumentację zbiorczą zewnętrzną dla celów określonych w innych przepisach prawa powszechnie obowiązującego.

W przypadku gdy co najmniej dokumentacja, o której mowa w pkt. 1 oraz karta informacyjna jest prowadzona w postaci elektronicznej, prowadzenie dokumentacji, o której mowa w pkt. 3, nie jest wymagane.

12 listopada 2020 r. weszła w życie Ustawa z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, opublikowana w Dz. U. z 2020 r., poz. 1899.

12 listopada 2020 r. zostało opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1992 Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 26 października 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie nadania statutu Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

18 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 2034.

Standard opieki medycznej określa, że porada lekarska udzielana jest w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu izolowanego pacjenta z izolatorium oraz zawiera zapewnienie wizyty lekarskiej obejmującej badanie kontrolne lub ocenę stanu zdrowia nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu oraz porady w razie potrzeby – w przypadku osoby izolowanej, dla której ocena skalą poziomu samodzielności (skalą Barthel) jest niższa niż 80 punktów. Dopuszcza się wykonanie porady za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

19 listopada 2020 r. zostało opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 2050 Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 dnia października 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

20 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkoleń w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 2044.

20 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 2043.

STANDARD ORGANIZACYJNY W PRZYPADKU POSTĘPOWANIA
Z PACJENTEM PODEJRZANYM O ZAKAŻENIE WIRUSEM SARS-COV-2

Lekarz lub felczer, w tym:

  • lekarz lub felczer, który udziela świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, w ramach sprawowania opieki nad pacjentem;

  • lekarz lub felczer udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą w zakresie świadczenia szpitalne, któremu wojewoda lub minister zdrowia wydał polecenie dotyczące zapewnienia łóżka lub łóżek dla pacjentów podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (szpital I poziomu);

  • lekarz lub felczer, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej;

  • lekarz lub felczer, który udziela świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej lub świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej;

  • lekarz lub felczer, który udziela świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych psychiatrycznych lub opiekuńczo-leczniczych psychiatrycznych, w zakresie świadczeń opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

—————————————————————————————————————————

26 listopada 2020 r. weszła w życie Ustawa z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym, opublikowana w Dz. U. z 2020 r., poz. 1875.

Celem Funduszu Medycznego jest wsparcie działań zmierzających do poprawy zdrowia i jakości życia w RP przez zapewnienie dodatkowych źródeł finansowania:

  • profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich;

  • infrastruktury ochrony zdrowia wpływającej na jakość i dostępność oraz bezpieczeństwo udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;

  • dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej;

  • rozwoju systemu opieki zdrowotnej przez koncentrację działań wokół pacjenta i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia pacjentów i ich rodzin;

  • świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom do ukończenia 18. roku życia;

  • świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom poza granicami kraju.

Fundusz gromadzi środki z przeznaczeniem m.in. na:

  • dofinansowanie zadania polegającego na budowie, przebudowie, modernizacji lub doposażeniu infrastruktury strategicznej, modernizacji, przebudowie lub doposażeniu podmiotów leczniczych;

  • finansowanie leków w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych;

  • finansowanie technologii lekowej o wysokiej wartości klinicznej lub technologii lekowej o wysokim poziomie innowacyjności;

  • dofinansowanie zadania polegającego na zwiększaniu skuteczności programów zdrowotnych lub programów polityki zdrowotnej.

—————————————————————————————————————————

27 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. w sprawie świadczeń opieki zdrowotnej niezakwalifikowanych jako świadczenia gwarantowane oraz odpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Wywiadu, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1993.

————————————————————————————————————————–

27 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. w sprawie dofinansowania kosztów zaopatrzenia w wyroby medyczne weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Wywiadu, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1989.

27 listopada 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 listopada 2020 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1989.

4 grudnia 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1941.

Zmiany zostały wprowadzone w załączniku nr 4 do rozporządzenia. W wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, które są udzielane po spełnieniu dodatkowych warunków ich realizacji, dodana została elektrochemioterapia. Przepisy dotyczące organizacji udzielania świadczeń wchodzą w życie 1 stycznia 2022 r.

1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 1964.

Obowiązkiem szczepień ochronnych są objęte zakażenia wywołane przez rotawirusy.

Obowiązek poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciw zakażeniom wywołanym przez rotawirusy obejmuje dzieci po ukończeniu 6 tygodnia życia do ukończenia 32 tygodnia życia.

Powyższe przepisy stosuje się wobec dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 r.

1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców, opublikowane w Dz. U. z 2020 r., poz. 2045.

Świadczeniodawcy, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, są obowiązani do stosowania standardu rachunku kosztów opracowanego na podstawie zaleceń określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Zaloguj się

Jesteś tu pierwszy raz? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?