1 kwietnia 2021 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, opublikowane w Dz. U. z 2021 r. poz. 480
Załącznik do rozporządzenia określa poziom finansowania przez świadczeniobiorcę kosztów wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym za jeden dzień pobytu.
2 kwietnia 2021 r. weszła w życie Ustawa z dnia 17 marca 2021 r. o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, opublikowana w Dz. U. z 2021 r., poz. 616.
W przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, wykonanie szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 jest poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do jego wykonania przeprowadzanym przez lekarza lub osobę posiadającą kwalifikacje określone przez ministra zdrowia.
2 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 617.
Uprawnione do szczepień w ramach etapu I są również osoby urodzone w latach 1962–1981.
Wymienione osoby, którym przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostało wystawione skierowanie na szczepienie ochronne przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu.
6 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 518.
6 kwietnia 2021 r. zostało opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 623 Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo atomowe.
8 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 636.
Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 tworzy się do 31 grudnia 2021 r.
8 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 637.
Rozporządzenie obowiązuje z mocą od 31 marca 2021 r.
Do 30 września 2021 r., w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, świadczeniodawca udzielający świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne jest zwolniony z obowiązku spełniania szczegółowych kryteriów wyboru ofert odnoszących się do personelu lekarskiego oraz pielęgniarskiego, pod warunkiem zapewnienia przez kierownika podmiotu leczniczego ciągłości leczenia oraz bezpieczeństwa zdrowotnego świadczeniobiorców.
8 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 638.
Rozporządzenie obowiązuje z mocą od 31 marca 2021 r.
W okresie od 20 października 2020 r. do 30 września 2021 r. świadczeniodawca udzielający świadczeń gwarantowanych w trybie hospitalizacji jest zwolniony z obowiązku spełniania wymagań dotyczących warunków realizacji świadczeń odnoszących się do wymaganego personelu lekarskiego oraz pielęgniarskiego, pod warunkiem zapewnienia przez kierownika podmiotu leczniczego ciągłości procesu leczniczego i bezpieczeństwa zdrowotnego świadczeniobiorców.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 31 marca 2021 r.
8 kwietnia 2021 r. zostało opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 639 Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 9 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej.
8 kwietnia 2021 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, opublikowane w Dz. U. z 2021 r. poz. 417
Załączniki do rozporządzenia zawierają wykazy świadczeń gwarantowanych oraz warunki ich realizacji w przypadku:
-świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole,
-profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole.
9 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 614.
Zgodnie z przepisami ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia jest systemem teleinformatycznym prowadzonym przez ministra zdrowia, w którym są gromadzone informacje o wyrobach medycznych i środkach ochrony osobistej posiadanych przez usługodawców.
W skład systemu wchodzi moduł zawierający dane dotyczące:
- pacjenta z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2,
- liczby łóżek i ich wykorzystania.
Powyższe dane przekazuje usługodawca będący podmiotem leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne udzielający świadczeń pacjentom z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Usługodawcy są obowiązani do nieodpłatnego przekazywania informacji o wyrobach medycznych i środkach ochrony osobistej do jednostki podległej ministrowi zdrowia właściwej w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.
Do 31 grudnia 2021 r. informacje dotyczące pacjenta z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz liczby łóżek i ich wykorzystania usługodawcy przekazują w postaci elektronicznej również wymienionej jednostce, natomiast od 1 stycznia 2022 r. do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Przepis art. 2 ustawy stanowi, że usługodawca oznacza świadczeniodawcę, o którym mowa w art. 5 pkt. 41 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Szczegółowy zakres informacji przekazywanych przez usługodawcę do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia i gromadzonych w tym systemie obejmuje dane usługodawcy posiadającego wyrób medyczny lub środek ochrony osobistej, o których mowa w załączniku do rozporządzenia.
Dane dotyczące wyrobów medycznych, o których mowa w części I załącznika, obejmują nazwę handlową posiadanego wyrobu medycznego, model, nazwę producenta, numer seryjny, rok produkcji, przewidywany okres eksploatacji, liczbę badań albo zabiegów wykonanych przy użyciu posiadanego wyrobu medycznego w okresie od ostatniego przekazania do SEZOZ informacji o posiadanych wyrobach medycznych oraz źródło sfinansowania zakupu wyrobu medycznego.
Dane dotyczące środków ochrony osobistej, o których mowa w części II załącznika, obejmują liczbę sztuk środka ochrony osobistej danego rodzaju nabytą przez usługodawcę w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Powyższe informacje w postaci elektronicznej usługodawca będący:
- podmiotem leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne w szpitalu przekazuje co miesiąc do 7 dnia każdego miesiąca,
- podmiotem leczniczym innym niż wymieniony w pkt. 1 przekazuje corocznie do 15 stycznia każdego roku,
- podmiotem wykonującym działalność leczniczą innym niż wymienionym w pkt. 1 i 2 (praktyka lekarska) przekazuje corocznie do 31 stycznia każdego roku.
Informacje o wyrobach medycznych i środkach ochrony osobistej za 2020 rok usługodawca, o którym mowa w:
- 2 jest zobowiązany przekazać w terminie do 15 kwietnia 2021 r.,
- 3 jest zobowiązany przekazać w terminie do 30 kwietnia 2021 r.
9 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 542.
W rozporządzeniu zostały określone warunki, jakie musi spełniać świadczeniodawca realizujący świadczenia gwarantowane diagnostyki i leczenia onkologicznego poszczególnych grup nowotworów, pełniący rolę centrum kompetencji.
Świadczeniodawcy, którzy zamierzają realizować świadczenia gwarantowane diagnostyki i leczenia nowotworu złośliwego jelita grubego, niespełniający w dniu wejścia w życie rozporządzenia wskazanych wymagań, są obowiązani dostosować się do nich w terminie do 1 października 2021 r.
Od 1 stycznia 2022 r. świadczeniodawcy, którzy zamierzają realizować lub realizują świadczenia gwarantowane diagnostyki i leczenia nowotworu złośliwego jelita grubego, są obowiązani do postępowania zgodnie z warunkami określonymi w nowelizacji rozporządzenia.
9 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opublikowane w Dz. U. z 2021 r. poz. 543.
W wykazie świadczeń gwarantowanych oraz warunkach ich realizacji, w przypadku innych świadczeń ambulatoryjnych, dodana została diagnostyka i monitorowanie w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego.
9 kwietnia 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 642.
Rozporządzenie obowiązuje z mocą od 1 stycznia 2021 r.
Celem strategicznym Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 jest zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu oraz zmniejszenie społecznych nierówności w zdrowiu. Przy realizacji NPZ niezbędne jest uwzględnienie wpływu skutków zdrowotnych wywołanych przez epidemię COVID-19 na zdrowie populacji.
9 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 marca 2021 r. w sprawie wydawania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 644.
9 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 652.
Świadczeniodawca, który zamierza realizować świadczenia gwarantowane diagnostyki i leczenia nowotworu złośliwego jelita grubego, zgodnie z określonymi warunkami od 1 czerwca 2021 r., przedstawia w terminie do 5 maja 2021 r. do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ dokumenty potwierdzające spełnienie tych warunków.
W przypadku warunków dotyczących kryteriów jakościowych określonych dla centrum kompetencji raka jelita grubego, dokumenty potwierdzające spełnianie tych warunków obejmują realizację procedur za 2019 r. w przypadku pierwszej realizacji świadczenia.
9 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 654.
Dotychczasowy termin obowiązywania ograniczeń, nakazów i zakazów (9 kwietnia 2021 r.) został określony na 18 kwietnia 2021 r.
Obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy RP w ramach wykonywania czynności zawodowych przez osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym utworzonym przez ministra zdrowia w celu realizacji zadań lotniczych zespołów ratownictwa medycznego.
9 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 657.
Rozporządzenie obowiązuje z mocą od 1 stycznia 2021 r.
W przypadku przeprowadzenia postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne, które wynika ze zmiany planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, informację o liczbie ratowników medycznych oraz pielęgniarek świadczeniodawca sporządza także według stanu na dzień rozpoczęcia realizacji umowy i przekazuje na podstawie jednorazowego raportu do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto realizację umowy.
9 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 658.
Rozporządzenie obowiązuje z mocą od 1 stycznia 2021 r.
W przypadku przeprowadzenia postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne, które wynika ze zmiany planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, informację o liczbie pielęgniarek i położnych wykonujących zawód, świadczeniodawca sporządza także według stanu na dzień rozpoczęcia realizacji umowy i przekazuje na podstawie jednorazowego raportu do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto realizację umowy.
9 kwietnia 2021 r. zostało opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 666 Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
9 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 kwietnia 2021 r. w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 668.
Zgodnie z przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, wykonanie szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 jest poprzedzone lekarskim badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do jego wykonania.
W przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 przeprowadzają:
- lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy i ratownicy medyczni;
- fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni, posiadający określone kwalifikacje.
Rozporządzenie określa kwalifikacje osób innych niż lekarze przeprowadzających badanie kwalifikacyjne oraz kwalifikacje osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19.
Badanie kwalifikacyjne może przeprowadzać osoba, która:
- wykonuje zawód lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, felczera, ratownika medycznego lub higienistki szkolnej;
- wykonuje zawód fizjoterapeuty, farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego i uzyskała dokument potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej CMKP
kształci się:
- a) na piątym albo szóstym roku studiów na kierunku lekarskim,
- b) na trzecim roku studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo – i uzyskała dokument potwierdzający posiadanie umiejętności kwalifikowania do szczepień, wydany przez uczelnię prowadzącą to kształcenie, oraz przeprowadza badanie kwalifikacyjne pod nadzorem lekarza albo osoby, o której mowa w pkt.1.
Osoby, o których mowa w ustawie, przeprowadzają szczepienie ochronne przeciwko COVID-19, jeżeli:
- uzyskały dokument potwierdzający ukończenie szkolenia:
* teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej CMKP, oraz
* praktycznego, którego program zatwierdziło CMKP, obejmującego naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcia działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia, realizowanego w warunkach symulowanych w CMKP lub uczelni prowadzącej kształcenie na kierunku lekarskim, albo - są uprawnione do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych.
Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych stanowi, że uprawnione są osoby, które:
- odbyły w ramach doskonalenia zawodowego kurs lub szkolenie w zakresie szczepień ochronnych i uzyskały dokument potwierdzający ukończenie tego kursu lub szkolenia lub uzyskały specjalizację w dziedzinie, w przypadku której ramowy program kształcenia podyplomowego obejmował problematykę szczepień ochronnych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz przepisów o zawodach pielęgniarki i położnej, lub
- posiadają co najmniej sześciomiesięczną praktykę w zakresie przeprowadzania szczepień ochronnych.
14 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 683.
Uprawnionymi do szczepień w ramach etapu I są również członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.
Minister zdrowia, na wniosek ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu informuje wymienione osoby o możliwości wystawienia skierowania na szczepienie ochronne przeciwko COVID-19.
14 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2021 r. w sprawie informacji przekazywanych koordynatorowi systemu uznawania kwalifikacji zawodowych w zawodach regulowanych i działalnościach regulowanych w Rzeczypospolitej Polskiej przez właściwe organy, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 580.
16 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 700.
Dotychczasowy termin obowiązywania wskazanych ograniczeń, nakazów i zakazów (18 kwietnia 2021 r.) został określony na 25 kwietnia 2021 r.
Minister zdrowia podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej informację o dacie rozpoczęcia wystawiania skierowań na szczepienia osób wchodzących w skład grup wymienionych w rozporządzeniu.
16 kwietnia 2021 r. zostało opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 704 Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.
16 kwietnia 2021 r. zostało opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 711 Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o działalności leczniczej.
17 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 kwietnia 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w podstawowej opiece zdrowotnej, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 712.
Celem programu pilotażowego jest ocena efektywności realizacji świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów, do wstępnej diagnostyki układu oddechowego i potencjalnych problemów zdrowotnych pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego.
Świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego są udzielane osobie po ukończeniu 18. roku życia i przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego, która wyraziła zgodę na udział w programie.
Świadczenia w ramach programu pilotażowego są wykonywane przez świadczeniodawcę realizującego świadczenia gwarantowane z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i zapewniającego:
- wykorzystanie w ramach realizacji programu pilotażowego elektronicznych stetoskopów w liczbie od 20 do 50,
- uruchomienie i poprawne funkcjonowanie przeglądarki internetowej Chrome od wersji 80.x, Edge od wersji 80.x lub Firefox od wersji 72.x oraz minimalną szybkość transmisji danych na poziomie 2 Mb/s.
Programem pilotażowym jest objętych nie mniej niż 1000 świadczeniobiorców.
Realizatorzy programu pilotażowego zostają wyłonieni w drodze otwartego naboru przeprowadzanego przez ministra zdrowia.
21 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 729.
Uprawnionymi do szczepień w ramach etapu I są również członkowie sztabów szkoleniowych kadr narodowych polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, członkowie sztabów szkoleniowych zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych oraz członkowie Misji Olimpijskiej oraz Misji Paraolimpijskiej.
W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie osób innych niż uprawnione w ramach etapu 0 i etapu I, które ukończyły 18 lat.
21 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 726.
Osoba izolowana podlega wypisaniu z izolatorium, jeżeli spełnia warunki zakończenia izolacji określone w przepisach rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.
27 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 714.
W załączniku do rozporządzenia dodany został rozdział dotyczący szczególnych warunków przyjmowania, przechowywania, transportu oraz dokumentowania czynności dotyczących szczepionek przeciw COVID-19.
27 kwietnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii, opublikowane w Dz. U. z 2021 r., poz. 715.