Regulamin Komisji Legislacyjnej DRL
Załącznik nr 10 do uchwały DRL nr 9/2006 z dnia 12.01 „2006r.
- Komisja Legislacyjna jest stałą Komisją DRL, której zadaniem jest przygotowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych, w szczególności wynikających z art.4.2 pkt.6, 10, 11 ustawy o izbach lekarskich (Dz.U. nr 30 poz.158 ze zm.).
- Komisja realizuje zadania zlecone przez Przewodniczącego, Prezydium DRL lub DRL oraz podejmuje własne inicjatywy.
- Komisja współpracuje ze wszystkimi komisjami DRL.
- Przewodniczący Komisji jest członkiem DRL i powołany w drodze jej uchwały.
- Członkiem Komisji może zostać każdy lekarz, wpisany na listę członków DIL, który złożył do niej swój akces.
- Przewodniczący Komisji organizuje pracę, przewodniczy posiedzeniom, podpisuje korespondencję oraz dokumenty Komisji, przygotowuje roczny plan wydatków z zachowaniem wymogów określonych w zarządzeniu Przewodniczącego DRL.
- Komisja działa w składzie zaproponowanym przez Przewodniczącego Komisji, zatwierdzanym uchwałą DRL. Skład Komisji może ulegać zmianie w trakcie kadencji organów DIL.
- Komisja ze swojego grona wybiera Zastępcę Przewodniczącego, który prowadzi jej zebrania pod nieobecność lub na prośbę Przewodniczącego Komisji.
- Dla poprawności procesu tworzenia i opiniowania aktów prawnych podczas posiedzeń Komisji obecny winien być zatrudniony przez DIL radca prawny.
- Stanowiska, wnioski, oświadczenia i opinie podejmowane są większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Komisji.
- Z prac Komisji sporządza się protokół zatwierdzony przez członków Komisji na kolejnym jej posiedzeniu. Przewodniczący Komisji przedstawia wyniki jej pracy DRL.
- Obsługę administracyjną Komisji zapewnia Biuro DIL.
- Komisja odbywa posiedzenia w miarę potrzeb nie rzadziej jednak niż jeden raz na kwartał.
- Członkowie Komisji zawiadamiani są na 7 dni przed terminem jej posiedzenia w formie pisemnej lub za pośrednictwem innych środków łączności (telefon, internet). W wyjątkowych sytuacjach posiedzenia mogą być zwoływane w trybie pilnym.
- Członkowie Komisji zobowiązani są brać czynny udział w jej pracach. Nieusprawiedliwiona nieobecność na więcej niż trzech posiedzeniach może być podstawą do skreślenia z listy jej członków.