Podstawowe informacje dotyczące praktyk lekarskich

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (DZ. U. z 2018 r. poz. 160) określa na jakich zasadach lekarz może wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej. Ustawa przewiduje następujące formy prowadzenia przez lekarza i lekarza dentystę działalności leczniczej w ramach praktyki zawodowej:

  • indywidualną praktykę lekarską (gabinet stacjonarny ogólnolekarski);
  • indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską (gabinet stacjonarny w dziedzinie określonej posiadaną specjalizacją);
  • indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania (wizyty domowe w miejscu przebywania pacjenta poza przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego, w zakresie ogólnolekarskim);
  • indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania (wizyty domowe w miejscu przebywania pacjenta poza przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego w dziedzinie określonej posiadaną specjalizacją);
  • indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego (umowy kontraktowe, cywilnoprawne z podmiotami leczniczymi);
  • indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego (umowy kontraktowe, cywilnoprawne z podmiotami leczniczymi obejmujące świadczenia w dziedzinie określonej posiadaną specjalizacją);
  • grupową praktykę lekarską (praktyka stacjonarna w gabinecie, w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej).

Wykonywanie przez lekarza i lekarza dentystę działalności leczniczej w ramach praktyki zawodowej wymaga jej zarejestrowania. Organem prowadzącym rejestr praktyk zawodowych jest okręgowa rada lekarska właściwa dla miejsca wykonywania praktyki.
Wykonywanie zawodu w ramach praktyki zawodowej nie jest prowadzeniem podmiotu leczniczego.
Rozpoczęcie prowadzenia jednej z ww. praktyk może nastąpić jedynie po uzyskaniu zaświadczenia wydanego przez Okręgową Izbę Lekarską o wpisie praktyki zawodowej do rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Jednocześnie informujemy, że organ prowadzący rejestr obowiązany jest dokonać wpisu do rejestru oraz wydać zaświadczenie o wpisie w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku. Jeżeli organ prowadzący rejestr nie dokona wpisu w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, a od dnia złożenia wniosku upłynęło 40 dni, wnioskodawca może rozpocząć działalność po zawiadomieniu na piśmie organu rejestrowego. Termin 40 dniowy nie ma zastosowania w sytuacji, gdy wnioskodawca zostanie wezwany do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni. Termin 30-to dniowy biegnie od dnia dokonania uzupełnień.
Zakres danych objętych wpisem do rejestru reguluje rozporządzenie z dnia 29 września 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru (Dz. U. Nr 221 poz. 1319) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6.12.2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru (Dz.U. z 2012 r. poz. 1373).

Dokumentami potwierdzającymi rejestrację praktyki lekarskiej są:

  • zaświadczenie o wpisie do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą,
  • księga rejestrowa.

Zaświadczenie i Księga rejestrowa wystawiane są w postaci elektronicznej i generowane z systemu teleinformatycznego w sposób umożliwiający ich wydruk. Nie wymagają podpisu ani pieczęci. Organ prowadzący rejestr przekazuje wnioskodawcy, na adres poczty elektronicznej wskazany we wniosku, informację o wydaniu zaświadczenia. Księgę rejestrową można wydrukować z platformy RPWDL.

RPWDL jest elektronicznym rejestrem prowadzonym zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej, umożliwiającym między innymi:

  • tworzenie wniosków o wpis praktyki do rejestru, o wpis zmian w rejestrze, o wykreślenie praktyki z rejestru,
  • wysyłanie drogą elektroniczną podpisanego wniosku elektronicznego,
  • pobieranie zaświadczeń i Ksiąg rejestrowych.

Aby skorzystać z systemu, użytkownik musi posiadać konto użytkownika i zalogować się na stronie;

RPWDL 1.0 – https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/

RPWRL 2.0 – https://rpwdl2.ezdrowie.gov.pl/

Objaśnienie;

  • od dnia 23.08.2024r. w RPWDL 1.0 zablokowane zostało wprowadzanie wniosków o nowe wpisy do rejestru, z wyjątkiem wniosków dotyczących rejestrowania w RPWDL 1.0 praktyki zawodowej na terenie nowej OIL, w przypadku posiadania już wcześniej zarejestrowanej praktyki na terenie jednej z OIL.
  • nowe wnioski o wpisy obsługiwane są w systemie RPWDL 2.0 (z powyższym wyjątkiem),
  • Lekarze posiadający zarejestrowaną praktykę lekarską przed dniem 23.08.2024r., nadal w okresie przejściowym* korzystać będą z dotychczasowej platformy RPWDL 1.0. (rpwdl.ezdrowie.gov.pl/)

Uwaga!
Pracownicy organów rejestrowych nie będą mogli dokonać żadnych modyfikacji na wnioskach złożonych przez wnioskodawców. Wymagane poprawki mogą wprowadzić jedynie wnioskodawcy
.

 

Instrukcje RPWDL 2.0 https://ezdrowie.gov.pl/downloadFile/12201
Materiały edukacyjne wideo RPWDL 2 .0 https://www.youtube.com/playlist?list=PLzPRusQntEInFnURd4YOXHata-WhpyXQu

Zaloguj się

Jesteś tu pierwszy raz? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?