Czy w jednoosobowej działalności gospodarczej można mieć więcej niż jeden samochód i jak zaliczać wydatki związane z tymi samochodami do kosztów uzyskania przychodów? Do tego pytania odniósł się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Fot. Freepik
Więcej niż jeden samochód w kosztach JDG?
Fiskus mówi TAK, ale pod pewnymi warunkami
Czy w jednoosobowej działalności gospodarczej można mieć więcej niż jeden samochód i jak zaliczać wydatki związane z tymi samochodami do kosztów uzyskania przychodów? Do tego pytania odniósł się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo posiadać więcej niż jeden samochód w ramach swojej firmy. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadzają ograniczeń co do liczby pojazdów, jakie mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej. Warunkiem koniecznym jest jedynie, aby pojazdy te były wykorzystywane na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz aby ich zakup był uzasadniony ekonomicznie i racjonalnie.
A co z kosztami uzyskania przychodów?
Wszystkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. W przypadku samochodów użytkowanych w działalności gospodarczej wydatki związane z leasingiem operacyjnym, takie jak raty leasingowe, ubezpieczenie, przeglądy gwarancyjne, zakup opon, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, o ile spełniają powyższe warunki. Warto zaznaczyć, że w przypadku samochodów wykorzystywanych zarówno do celów służbowych jak i prywatnych, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko 75% poniesionych wydatków.
APTM Doradcy Podatkowi Pankowski, Miłek
Doradztwo podatkowe dla członków DIL
Dolnośląska Izba Lekarska we Wrocławiu proponuje ‒ członkom naszej Izby ‒ w ramach opłacanej składki możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa podatkowego. Z konsultacji mogą korzystać lekarze i lekarze dentyści prowadzący działalność gospodarczą, a także zatrudnieni na umowach o pracę lub cywilnoprawnych. Zapraszamy na najbliższe stacjonarne konsultacje 26 maja 2025 (poniedziałek) w godzinach 11.00–14.00 w siedzibie DIL przy ul. Kazimierza Wielkiego 45.
Wszystkich zainteresowanych prosimy kontakt na adres mejlowy specjalnie przeznaczony dla tych konsultacji: podatki@dilnet.wroc.pl. W korespondencji mailowej możecie państwo przedstawić problem podatkowy związany z wykonywaniem zawodu lekarza lub lekarza dentysty i tą samą drogą otrzymać odpowiedź lub ustalić termin konsultacji stacjonarnych, telefonicznych lub internetowych za pośrednictwem platformy Zoom. Państwa zgłoszenie mejlowe pozwoli także na weryfikację płatności składek członkowskich – jedynego warunku skorzystania z konsultacji.
Pozdrawiam,
Adam Pankowski
DORADCA PODATKOWY 00577