Jest już porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia i prowadzenia Wydziału Medycznego na Politechnice Wrocławskiej. Uczelnia ta oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i siedem jednostek medycznych 22 grudnia 2022 r złożyli podpisy pod stosowną umową. Zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego musi wydać minister edukacji i nauki.
Wydział Medyczny na Politechnice – o krok bliżej do celu
Jest już porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia i prowadzenia Wydziału Medycznego na Politechnice Wrocławskiej. Uczelnia ta oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i siedem jednostek medycznych 22 grudnia 2022 r złożyli podpisy pod stosowną umową. Zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego musi wydać minister edukacji i nauki.
Rektor Politechniki Wrocławskiej ocenił ten fakt jako „kolejny krok na drodze do budowania nowej, wielkiej politechniki, wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach.– Będzie ona oparta na takich filarach, jak badania podstawowe, nauki techniczno-inżynieryjne oraz medycyna, czyli nauka zajmującą się najbardziej złożonym układem, jakim jest ludzki organizm – powiedział prof. Arkadiusz Wójs i dodał: – Dzięki tej współpracy nasza uczelnia będzie zarówno kształcić, jak i zatrudniać lekarzy. Medycyna dołącza też do grona dyscyplin, które są we Wrocławiu dostępne na różnych uczelniach, podobnie jak fizyka, chemia czy zarządzanie.
Otwarcie nowego wydziału ma być również odpowiedzią na niedostateczną obsadę kadry medycznej, z jaką borykają się szpitale. Ponadto kandydaci na studia mają zyskać większą możliwość wyboru wymarzonego kierunku, a kadra akademicka szanse na prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych.
Wniosek w sprawie prowadzenia kierunku lekarskiego i wyrażenia na to zgody uczelnia złoży w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
Kto podpisał porozumienie o utworzeniu Wydziału Medycznego
Kształcenie na Wydziale Medycznym PWr będzie prowadzone we współpracy z siedmioma podmiotami. Gotowość do niej wyrazili:
- dr n. med. Dominik Krzyżanowski – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu,
- dr hab. n. med. Adam Maciejczyk – dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu,
- Katarzyna Kapuścińska – dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu,
- płk dr n. med. Wojciech Tański – komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu,
- dr inż. Agnieszka Chrobak – p.o. dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu,
- prof. Wojciech Witkiewicz – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu,
- Anna Farmas – dyrektor zarządzająca Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet.
Współpracę z Politechnika Wrocławską zadeklarował również dyrektor Dolnośląskiego Centrum Medycznego Dolmed. Umowa z tą placówką ma zostać sfinalizowana w ciągu najbliższych tygodni.
Kadrę naukową Wydziału Medycznego PWr mają stanowić w znacznej mierze lekarze ze stopniami i tytułami naukowymi, zatrudnieni w wymienionych powyżej jednostkach medycznych.
Jak widzą to władze województwa
Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego podkreślił, że trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę bez towarzyszącej jej myśli inżynierskiej. – Impuls rozwoju nowych technologii musi wyjść od medyków, a rolą inżynierów jest określenie i realizacja przedstawionych pomysłów. Jestem przekonany, że poparcie dla podpisanego dzisiaj porozumienia i bliskiego otwarcia Wydziału Medycznego będzie rosło. Najważniejsza w tym aspekcie jest współpraca, bo tylko dzięki niej nasze szpitale będą się dalej rozwijały – podkreślił.
oprac. mawi/Medium