Andrzej Wojnar – wiceprezes DRL, przewodniczący Komisji Kształcenia DRL
Sprawozdanie Komisji Kształcenia za rok 2023
Zgodnie z uchwałą nr 36/2022 DRL z dnia 21.04.2022 r. w sprawie powołania przewodniczących komisji problemowych DRL, Komisji Kształcenia DRL przewodniczył Andrzej Wojnar.
W okresie sprawozdawczym odbyły się 3 posiedzenia w formie hybrydowej. Pilne i bieżące sprawy załatwiane były drogą elektroniczną, poprzez głosowania bądź dyskusje.
Od marca 2020 r. komisja rozpoczęła działalność szkoleniową w formie online przy wykorzystaniu platformy internetowej. W maju 2022 r. Minister Zdrowia zniósł stan pandemii, wprowadzając pojęcie stanu zagrożenia epidemicznego. Od września 2021 r. komisja powróciła do organizacji warsztatów z zakresu medycyny ratunkowej w formie stacjonarnej. Pozostałe kursy i szkolenia w większości się online. Z prowadzonych statystyk widzimy, że nadal preferowaną przez uczestników formą szkoleń jest forma online.
ZDARZENIA EDUKACYJNE OGÓLNOLEKARSKIE I STOMATOLOGICZNE
DELEGATURA WROCŁAW
konferencje ogólnolekarskie: 14
szkolenia stomatologiczne: 12 + 2 warsztaty
warsztaty z medycyny ratunkowej 18
warsztaty psychologiczne 15
szkolenia lekarzy rodzinnych 14
DELEGATURY TERENOWE
Delegatura Wałbrzyska: 7 szkoleń
SZKOLENIA Z ZAKRESU OCHRONY RADIOLOGICZNEJ PACJENTA
Od 2015 r. komisja we współpracy z Firmą POZYTRON organizuje kurs „Ochrona radiologiczna pacjenta”, przeznaczony dla wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów, którzy wykonują badania oraz zabiegi lecznicze z wykorzystaniem promieniowania jonizującego. Szkolenie przeprowadzane jest zgodnie z programem określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18.02.2011r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 884). Komisja Kształcenia DRL dofinansowuje udział lekarzowi, członkowi DIL, pokrywając koszty egzaminu w wysokości 140 PLN. W okresie sprawozdawczym udział w szkoleniu wzięło 145 członków DIL.
WSPÓŁPRACA Z OŚRODKIEM KSZTAŁCENIA COBIK przy NIL
Na uwagę zasługuje fakt nawiązania w pierwszej połowie 2021 r. współpracy z Ośrodkiem Kształcenia COBIK przy NIL w zakresie współorganizowania szkoleń, do których rekrutację prowadzi zarówno nasza komisja, jak i ośrodek, a koszty organizacji ponoszone były wspólnie. Udało się zorganizować 6 zdarzeń edukacyjnych (potrójna epidemia zakażeń wirusami pneumotropowymi, opieka koordynowana w lecznictwie ambulatoryjnym, komunikacja medyczna z perspektywy medycyny narracyjnej, problemy endokrynologiczne dla lekarzy pediatrów i rodzinnych, szczepienia dorosłych oraz zaawansowane choroby wątroby), w których ogółem wzięło udział prawie 1.000 lekarzy z całej Polski. Pomimo braku współfinansowania od września 2022 r., nadal zamierzamy kontynuować współpracę z Ośrodkiem Kształcenia NIL mającą szczególnie na celu dotarcie z naszymi szkoleniami do jak największego grona odbiorców.
KURS SPECJALIZACYJNY Z ZAKRESU PRAWA MEDYCZNEGO
Od 2016 r. Komisja Kształcenia DRL organizuje kurs specjalizacyjny jednolity dla lekarzy i lekarzy dentystów specjalizujących się według modułowych programów specjalizacji (zakwalifikowanych po 01.10.2014) w zakresie prawa medycznego, którego kierownikiem naukowym jest dr hab. n. pr. Agata Wnukiewicz-Kozłowska, kierownik Interdyscyplinarnej Pracowni Prawa Medycznego i Bioetyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Kurs corocznie uzyskuje pozytywną opinię konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego oraz akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i w całości jest finansowany ze środków Komisji Kształcenia. Ogółem udział w kursie w okresie sprawozdawczym wzięły 874 osoby, w tym 117 członków DIL. W związku z dużym zainteresowaniem naszym kursem i pozytywnymi opiniami merytoryczno-organizacyjnymi (po każdym kursie przeprowadzana jest ankieta ewaluacyjna) w roku 2024 zaplanowaliśmy dwie tury szkolenia (październik oraz listopad).
FUNDUSZ STYPENDIALNY
W kwietniu 2023 r. Dolnośląska Rada Lekarska podjęła uchwałę w sprawie utworzenia funduszu stypendialnego dla lekarzy i lekarzy dentystów w celu doskonalenia zawodowego. Stypendia przyznawane są w kwocie nie wyższej niż 15.000 zł dla jednej osoby, a wnioski o ich przyznanie rozpatrywane są dwa razy w roku: sesja wiosenna i sesja jesienna. Szczegóły przyznawania stypendiów zawarte są w regulaminie stanowiącym załącznik nr 1 do uchwały nr 6/2024 DRL z dnia 18.01.2024 r. w sprawie zmiany uchwały nr 41/2023 z dnia 27.04.2023 r. dotyczącej utworzenia funduszu stypendialnego dla lekarzy i lekarzy dentystów w celu doskonalenia zawodowego oraz regulaminu przyznawania stypendiów.
Wnioski oceniane są przez 5-osobową Komisję Stypendialną DRL powołaną uchwałą nr 54/2023 DRL z dnia 25.05.2023 r. Cała procedura przyznawania i rozpatrywania wniosków odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej, która została nam przekazana nieodpłatnie przez Naczelną Radę Lekarską i została zmodyfikowana do naszych potrzeb przez dział informatyczny DIL.
W sesji jesiennej 2023 r. przyznanych zostało 6 stypendiów (5 lekarzy i 1 lekarz dentysta) na ogólną kwotę 78.135 PLN.
OBOWIĄZEK DOSKONALENIA ZAWODOWEGO
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego określa sposób dopełnienia ww. obowiązku oraz liczbę punktów edukacyjnych odpowiadającą poszczególnym formom doskonalenia zawodowego. Od dnia wejścia w życie wymienionych przepisów w poszczególnych okresach rozliczeniowych obowiązku dopełniło:
I okres rozliczone zostały 2.724 osoby, spośród których obowiązku doskonalenia zawodowego dopełniło 2.136 osób,
II okres rozliczonych zostało 598 osób, spośród których obowiązku doskonalenia zawodowego dopełniło 414 osób,
III okres rozliczonych zostało 158 osób, spośród których obowiązku doskonalenia zawodowego dopełniły 124 osoby,
IV okres rozliczonych zostało 48 osób, spośród których obowiązku doskonalenia zawodowego dopełniło 36 osó,b
W 2023 r. rozliczyło się 20 osób, w tym 13 uzyskało ponad 200 punktów edukacyjnych.
REJESTR PODMIOTÓW SZKOLĄCYCH
W roku 2023 zarejestrowaliśmy 1 nowy podmiot szkolący. Ogółem w rejestrze Dolnośląskiej Izby Lekarskiej są zarejestrowane 144 podmioty, które organizują zdarzenia edukacyjne w ramach obowiązku doskonalenia zawodowego. Potwierdzono spełnienie warunków kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów dla 25 szkoleń organizowanych przez podmioty spoza Dolnego Śląska. Jednocześnie zostało zarejestrowanych 276 szkoleń dla lekarzy i lekarzy dentystów, prowadzonych przez podmioty zarejestrowane w naszym rejestrze.
W okresie sprawozdawczym zostały podwyższone kwoty poszczególnych dofinansowań w ramach kształcenia (kursy nieobowiązkowe i obowiązkowe w ramach specjalizacji, nagrody dla lekarzy specjalizujących się, dofinansowanie doskonalenia zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy nie ukończyli 35. r.ż., dofinansowanie zdarzeń edukacyjnych w ramach doskonalenia zawodowego).
Zgodnie z uchwałą DRL podwyższone zostały również honoraria dla wykładowców prowadzących nasze szkolenia.
W imieniu własnym dziękuję serdecznie Koleżankom i Kolegom, P.T. członkom Komisji Kształcenia DRL, za współpracę, nieoceniony wkład w rozwój naszej Komisji, za profesjonalizm. Dzięki państwa pomysłom i inicjatywom udało się poszerzyć zakres działania naszej komórki, co znajduje przede wszystkim odzwierciedlenie w ilości organizowanych zdarzeń edukacyjnych i liczbie członków DIL starających się o różnego rodzaju wsparcie finansowe ustawicznego kształcenia.