Dr n. med. Paweł Wróblewski – prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej

Sprawozdanie z działalności Dolnośląskiej Rady Lekarskiej za 2020 rok

Koleżanki i Koledzy!

Obecna sytuacja związana z pandemią SARS-CoV-2 zmieniła diametralnie nie tylko nasze życie, ale i sposób pracy. Ponownie nie będzie okazji do bezpośredniego spotkania i wymiany uwag czy obserwacji na temat działania naszego samorządu. Już po raz drugi jesteśmy zmuszeni przeprowadzić nasz zjazd w formie zdalnej. Aby jakoś uatrakcyjnić sprawozdanie, dołożyłem do niego kilka fotografii.

Kolejny rok z rzędu powiększa się nasze korporacyjne grono. Obecnie na terenie Dolnego Śląska zarejestrowanych jest ogółem 16 266 lekarzy, w tym: 12 502 lekarzy oraz 3764 lekarzy dentystów. Najwięcej w Delegaturze Wrocławskiej: 11 534 (lekarzy – 8870, lekarzy dentystów – 2664), następnie w Delegaturze Wałbrzyskiej: 2023 (lekarzy – 1569, lekarzy dentystów – 454), w Delegaturze Legnickiej: 1318 (lekarzy – 1044, lekarzy dentystów – 347) i w Delegaturze Jeleniogórskiej: 1318 (lekarzy – 1019, lekarzy dentystów – 299).

W okresie sprawozdawczym od 1.01.2020 r. do 31.12.2020 odbyło się 12 posiedzeń Rady Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, na których podjęto 88 uchwał oraz 11 posiedzeń Prezydium Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, które zaowocowały podjęciem 33 uchwał. Dotyczyły one tradycyjnie szerokiego panelu spraw, którymi zajmujemy się z racji kompetencji i obowiązków ustawowych: wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, opinii dotyczących kandydatów na konsultantów wojewódzkich, stanowisk w sprawach związanych z sytuacją w ochronie zdrowia, udzielenia różnego rodzaju dotacji, zapomóg i dofinansowań dla naszych Koleżanek i Kolegów, decyzji organizacyjnych, finansowych – w zakresie działań inwestycyjnych i wszelkich innych istotnych dla naszego samorządu spraw. Z oczywistych względów zmieniła się forma naszych spotkań: wraz z rozwojem pandemii posiedzenia zdalne i hybrydowe zastąpiły stopniowo stacjonarne. Tradycyjnie szczegółami zajmowały się oczywiście komisje problemowe Dolnośląskiej Rady Lekarskiej: Komisja Stomatologiczna, Kształcenia, Legislacyjna, Etyki, Finansowa, Socjalna i ds. Lekarzy Seniorów, ds. Rejestracji Lekarzy i ds. Stażu Podyplomowego, Młodych Lekarzy, ds. Warunków Zatrudnienia Lekarzy i Lekarzy Dentystów, Współpracy Międzynarodowej, Historyczna, Specjalna, Sportu, Kultury i Turystyki, Bioetyczna, Wyborcza, Rewizyjna oraz kolegium redakcyjne „Medium”.

DZIAŁALNOŚĆ KORPORACYJNA

Nowy rok zdążyliśmy jeszcze zacząć tradycyjnie – integracyjnym Balem Wiedeńskim Lekarza i Prawnika w Narodowym Forum Muzyki, organizowanym przez honorowego konsula Austrii dr. Edwarda Wąsiewicza. Była to nie tylko okazja do zabawy, ale także do spotkania w gronie przedstawicieli samorządów zaufania publicznego.

Następnym miłym akcentem była kolejna odsłona Wrocławskiej Księgi Pamięci, wieloletniego już projektu autorstwa znanej wrocławskiej społeczniczki, red. Wandy Ziembickiej-Has, podczas której do zacnego grona obdarowanych medalem „Zasłużony dla Wrocławia” dołączyła nasza sekretarz, kol. Małgorzata Niemiec.

W lutym, po raz drugi, zdążyliśmy jeszcze ugościć przedstawicieli środowisk medycznych z Gruzji, tym razem z zaprzyjaźnionej szczególnie z Dolnym Śląskiem Adżarii, z przewodniczącym Najwyższej Rady Adżarii Davitem Gabaidze na czele i… wybuchła pandemia.

Jej dynamiczny rozwój niemal od początku wymusił szybkie dostosowanie form naszej działalności do sytuacji epidemicznej. W pierwszej kolejności konieczne stało się zabezpieczenie pracowników Izby i petentów. Na biurkach pojawiły się osłony z pleksiglasu, wprowadziliśmy maseczki ochronne, środki dezynfekcyjne i infografiki przypominające o zasadach postępowania przeciwepidemicznego, a także okresowo pracę zdalną.

Wprowadzone przez rząd obostrzenia zrodziły potrzebę sięgnięcia po rozwiązania informatyczne umożliwiające nam funkcjonowanie w warunkach pandemii. Konieczność zastąpienia tradycyjnych spotkań naszych organów najpierw posiedzeniami zdalnymi, a potem hybrydowymi bardzo szybko nauczyła nas sprawnego korzystania z nowoczesnych środków komunikacji.

Techniki komunikowania się na odległość szybko przyjęły się też w szkoleniu ustawicznym. Miejsce tradycyjnych szkoleń i kursów zajęły webinaria. W tym systemie Komisja Kształcenia DRL zorganizowała 17 konferencji naukowo-szkoleniowych, w których średnio uczestniczyło 81 osób, o różnorakiej tematyce: elektroniczna recepta i dokumentacja medyczna, neonatologia, choroby wątroby, szczepienia dorosłych i dzieci, ostre stany w endokrynologii i diabetologii dziecięcej, choroby odkleszczowe, perinatalna opieka paliatywna, geriatria, leczenie ciężkich odmrożeń, medycyna podróży czy trudne przypadki w praktyce pediatrycznej.

Zorganizowano cykl warsztatów z zakresu psychologii (konflikty w pracy lekarza i wypalenie zawodowe) oraz medycyny ratunkowej ( stany nagłe w gabinecie lekarskim – postępowanie praktyczne).

Wydano 4 publikacje naukowe cieszące się dużym zainteresowaniem uczestników, zawierające streszczenia wykładów omawianych podczas poszczególnych szkoleń. Wspólnie z Komisją Stomatologiczną DRL zorganizowano:

  • 7 kursów medycznych (średnia liczba uczestników 72 osoby),
  • 4 konferencje współorganizowane z Oddziałem Dolnośląskim Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (średnia liczba uczestników 110 osób),
  • 3 warsztaty współorganizowane z PTS (53 osoby),
  • 2 kursy medyczne z ochrony radiologicznej pacjenta zakończone płatnym egzaminem (180 uczestników z DIL).

 

W październiku 2020 roku po raz czwarty zorganizowany został kurs obowiązkowy do specjalizacji w zakresie prawa medycznego. Zależało nam bardzo na tym, aby pandemia nie utrudniła uzyskania specjalizacji. W Delegaturze Wałbrzyskiej zorganizowano 24 szkolenia, w których ogółem uczestniczyło 466 osób; w Delegaturze Jeleniogórskiej – 4, w których uczestniczyło 101 osób; a w Delegaturze Legnickiej 5, w których uczestniczyło 147 osób.

Największym problemem w nowej pandemicznej rzeczywistości był brak środków ochrony osobistej w placówkach ochrony zdrowia. Niemal od pierwszych dni ruszyła w Izbie produkcja przyłbic, zainicjowana przez studentów medycyny i harcerzy, a kontynuowana później przez naszych pracowników pozyskujących firmy chętne do pomocy placówkom ochrony zdrowia w sytuacji kryzysowej poprzez produkcję lub zakup przyłbic i masek ochronnych. Tysiące sztuk tego sprzętu sukcesywnie trafiało do szpitali i przychodni.

Jednak największą i najtrudniejszą logistycznie operacją był zakup w Chinach 58 ton środków ochrony osobistej przez Fundację Lekarze Lekarzom ze środków przekazanych przez fundację Kulczyków. Do dolnośląskich szpitali, przychodni i stomatologów trafiło około 5 ton z tego transportu: 80 000 maseczek chirurgicznych, 120 000 masek FFP2 N95, 8000 kombinezonów, 8000 gogli i 8000 przyłbic. 60% sprzętu przekazaliśmy do szpitali, reszta zasiliła lekarzy opieki ambulatoryjnej i stomatologów. To była niezwykle trudna logistyczne operacja, która powiodła się dzięki zaangażowaniu pełnomocników naszych delegatur: kol. Bożeny Kaniak, Barbary Polek, Doroty Radziszewskiej i Ryszarda Kępy, oraz zaangażowanym w podział środków stomatologom pod przewodnictwem wiceprezes Iwony Świętkowskiej: Alicji Marczyk-Felbie, Urszuli Kanaffie-Kilijańskiej, Violetty Duży i Marka Stehlika. Oczywiście kluczowe znaczenie miał wysiłek włożony przez pracowników DIL z panią dyrektor Marią Jarosz na czele.

Z myślą o lekarzach podstawowej opieki zdrowotnej i prywatnie praktykujących dokonaliśmy kolejnego zakupu masek FFP2 przez Fundację Lekarze Lekarzom – częściowo z pieniędzy fundacji i częściowo z naszych środków. We wrześniu i październiku rozdaliśmy lekarzom prywatnie praktykującym 47 000 masek.

Współpraca z Fundacją Lekarze Lekarzom zaowocowała także przekazaniem naszym placówkom ochrony zdrowia 3500 przyłbic, 200 paczek rękawiczek, a pod koniec roku – w okresie świątecznym – do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej trafiło 21 palet środków spożywczych podarowanych przez firmę Nestle.

Nerwowość związana z pandemią pojawiła się w wielu dziedzinach naszej działalności. Rok 2020 był trudny legislacyjnie. Spory wokół zapisów ustawowych tzw. tarczy antykryzysowej 4.0., wśród których znowelizowano także art. 37a Kodeksu karnego zrównując możliwą odpowiedzialność lekarza za ryzyko, które wiąże się z wykonywaniem tego zawodu, z przestępstwami takimi jak: „napad z nożem w ręku, pobicie kijem bejsbolowym czy doprowadzenie ofiary do ciężkiego kalectwa w wyniku pobicia”, trwały niemal całe półrocze. Dały niewiele poza obietnicami, że sądy nie będą traktowały błędów medycznych, jak pospolite wykroczenia. Nie udało się też w pełni wdrożyć w życie klauzuli dobrego Samarytanina. Zapisy, które znalazły się ostatecznie w ustawie objęły jedynie odpowiedzialność karną. Duże kontrowersje wzbudził obowiązek ustawowy podawania na żądanie wojewody list lekarzy zdolnych do pracy na oddziałach covidowych w ramach powołania. Na szczęście udało się wypracować jednolity schemat postępowania na szczeblu Naczelnej Rady Lekarskiej. Na szczególną uwagę zasługuje działalność młodej stażem Komisji ds. Warunków Zatrudnienia Lekarzy i Lekarzy Dentystów pod przewodnictwem kol. Patrycji Drozdek. Na wniosek Komisji wystosowano wiele pism, w tym m.in. do konsultantów wojewódzkiego i krajowego w dziedzinie chirurgii ogólnej, pediatrii, radiologii oraz do Ministerstwa Zdrowia. Komisja uzyskała stanowiska i wyjaśnienia w zakresie m.in. realizacji dyżurów medycznych, wypłaty wynagrodzeń oraz możliwości i zasad rozwiązywania umowy rezydenckiej. Pisma te były umieszczone na stronie internetowej DIL w sposób ogólnodostępny dla lekarzy. Niezmiennie wyróżnia się w kwestiach prawnych nasza Komisja Legislacyjna pod przewodnictwem kol. Wojciecha Sulki, której wnioski stają się często treścią stanowisk Naczelnej Rady Lekarskiej.

 

DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA

W roku 2020 nasza inwestycja przy ul. Kazimierza Wielkiego 43 niestety mocno zwolniła. Obostrzenia sanitarne i lockdown uszczupliły wyraźnie kadry pracownicze, rekrutujące się głównie spośród obywateli zza wschodniej granicy. Prace posuwały się skokowo, w rytmie pandemii, ale na szczęście końcówka roku była już dość stabilna. Szef naszego Zespołu ds. remontu, kol. Piotr Knast, wykonuje tytaniczną pracę, bo ze względu na sytuację epidemiczną najczęściej z problemami zmaga się sam, a dopiero po wypracowaniu rozwiązań konsultuje je z pozostałymi członkami mocno uszczuplonego niestety zespołu: kilka osób zrezygnowało, a niewiele z powodu obostrzeń sanitarnych pojawia się w Izbie regularnie. Oczywiście pandemia wygenerowała także inne, niż kadrowe, problemy. Dramatyczna sytuacja w branży gastronomicznej i liczne likwidacje lokali osłabiły popyt na ten biznes. Jest więc duży kłopot ze znalezieniem chętnych na poprowadzenie naszej restauracji. Miejmy nadzieję, że w końcu wszystkie problemy uda się rozwiązać.

Koleżanki i Koledzy!

Pandemia SARS-CoV-2 diametralnie zmieniła nasze życie i sposób pracy. Musieliśmy zrezygnować z wielu dotychczasowych aktywności. Kolejny raz nie rozdaliśmy uroczyście praw wykonywania zawodu. Ustała działalność integracyjna – nie działa Klub Lekarza, nie było rodzinnego pikniku, tradycyjnych imprez sportowych. Wszyscy koncentrujemy się na walce z pandemią. W zeszłym roku większość środków naszych komisji przeznaczyliśmy na zakup środków ochrony osobistej. Na szczęście nasze finanse nadzorowane przez kol. Ryszarda Jadacha są we wzorowym stanie, o czym możecie się przekonać, czytając sprawozdanie finansowe i analizując nasze wykonanie budżetu oraz preliminarz.

Prężnie rozwija się nasza działalność medialna: oficjalny fanpage Dolnośląskiej Izby Lekarskiej na portalu Facebook jest stałym źródłem informacji dla mediów publicznych i skutecznym komunikatorem wewnątrzśrodowiskowym. Jesteśmy także aktywni na Twitterze i Instagramie.

Nasza działalność została w zeszłym roku doceniona i zauważona także poza branżą medyczną. Dolnośląska Izba Lekarska została laureatem XXIV edycji „Dolnośląskiego Klucza Sukcesu” za rok 2020 w kategorii „Dla najlepszej dolnośląskiej organizacji pozarządowej”. Dolnośląski Klucz Sukcesu, to najstarsze regionalne wyróżnienie, którym promowane są wybitne osobowości, firmy, organizacje społeczne i samorządy. Nagrodami „Dolnośląskiego Klucza Sukcesu” są statuetki klucza kute przez artystę kowala Ryszarda Mazura. Inicjatorem konkursu jest Stowarzyszenie na rzecz promocji Dolnego Śląska. Statuetka przyznawane jest corocznie od 1997 roku.

Klucz zajmuje honorowe miejsce w moim gabinecie. Liczymy na to, że wkrótce znajdzie się obok niego  przyznany w roku 2019 przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego Złoty Medal „Za zasługi dla Dolnego Śląska”, którego oficjalne wręczenie uniemożliwiła pandemia. Jest się więc, czym się chwalić i o czym opowiadać. Niestety nie osobiście. Szczegółowych informacji dostarczą Wam tradycyjnie pozostałe sprawozdania publikowane w tym wydaniu „Medium”.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy.

Zaloguj się

Jesteś tu pierwszy raz? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?